Yandex'ten ilginç karar! Sebebi Rusya

Rusya'nın en önde gelen teknoloji şirketi Yandex, ayrılma yoluna giriyor. Sebebi Rusya olduğu düşünüyor. Peki Yandex nasıl bir süreç izleyecek? İşte detaylar

Vladamir Putin önderliğinde başlatılan Rusya- Ukrayna savaşında Yandex, finansal açıdan oldukça etkilendi. Vladamir Putin önderliğinde başlatılan Rusya- Ukrayna savaşında Yandex, finansal açıdan oldukça etkilendi. Zor günler geçiren Yandex, finansal yeterlilik ve marka prestiji açısından toparlanması gerekiyor. Bu sebeple Yandex, mülkiyetinin bir kısmını ana vatanından ayırmak ve geri kalan her şeyi elden çıkarmak için hazırlanıyor.

Yandex'ten ilginç karar! Sebebi Rusya

Yayımlanan ilgili basın bildirisinde Rusya'daki mevcut jeopolitik ortam yüzünden Yandex'in mülkiyetlerini ve yönetimini yeniden yapılandırma seçeneklerinin gözden geçirilmesi adına stratejik bir süreç başlatıldığı belirtildi. Yandex'in yönetiminde yer alan bir grup bir komite oluşturarak şu görevleri üstlenecek:

- Yandex'e bağlı olan ve Yandex'in sağladığı belirli hizmetlerin (otonom sürüş teknolojileri, bulut bilgi işlem teknolojisi, veri etiketleme ve eğitim teknolojisi dâhil) devamlılığından sorumlu olan uluslararası departmanların Rusya'dan bağımsız olarak geliştirilebilmesi için araştırmalar yapmak.

- Yandex'in genel merkezi ve Yandex'in diğer bütün işletmeleri (arama, reklamcılık, mobil, e-ticaret, yiyecek teslimatı, teknoloji teslimatı, eğlence hizmetleri, Rusya'daki ve uluslararası pazarlardaki diğer Yandex hizmetleri dâhil) tarafından yönetilen ve bu yerlere ait olan mülkiyetlerin ve yönetimsel kontrolün belirli unsurların devri dâhil olmak üzere elden çıkarılması için araştırmalar yapmak.

Bu sürecin ön bir aşama olduğunu belirten Yandex, elden çıkarılması planlanan hisselerin alıcı bulup bulamayacağı konusunda bir güvenceye sahip olmadığını ve bu konuda kimseye bir garanti vermediğini belirtti.

Eğer Yandex, planlarını hayata geçirirse geri kalan projelerini Hollanda'da sürdürmeye devam edecek. Bazı hizmetleri ise ana vatanı Rusya'da sürdürmeye devam edecek.

Yandex'ten ilginç karar! Sebebi Rusya ile ilgili etiketler
GÜNÜN VİDEOSU

Ermeni spiker, sözde Dağlık Karabağ Cumhuriyeti'nin dağıldığını gözyaşlarıyla duyurdu

Ermeni spiker, sözde Dağlık Karabağ Cumhuriyeti’nin feshedildiğini bildirirken, gözyaşlarını tutamadı. O anlar sosyal medyada gündem oldu.