Volkswagen’den işçilerine enflasyonun altında zam

Volkswagen Almanya’da ki 6 fabrikasının çalışanlarına enflasyon rakamının altında zam yaptı. Yaklaşık 125 bin işçinin ücretlerinin yüzde 8.5 artırılması konusunda sendika ile anlaşmaya vardığını duyurdu. İşte detaylar…

Volkswagen Almanya’da yaklaşık 125 bin işcisine enflasyonun altında zam yaptı. 

Volkswagen’den işçilerine enflasyonun altında zam

Avrupa ülkeleri; yüksek enerji, kira ve gıda fiyatlarının etkisiyle artan yaşam maliyetleri nedeniyle grevlerle karşı karşıya.

Bu yüzden, Avrupa'da sendikalar yüksek enflasyon karşısında daha yüksek ücret talep ederken, işverenler ise artan ham madde ve enerji maliyetlerini gerekçe göstererek direnmesi de dikkati çekiyor.

SENDİKA İLE ANLAŞMAYA VARILDI

Almanya'nın en büyük sendikası IG Metall, Volkswagen ile şirketin Almanya'daki 6 fabrikasında çalışan yaklaşık 125 bin işçinin ücretlerinin yüzde 8,5 artırılması konusunda anlaşmaya varıldığını duyurdu.

Söz konusu çalışanların ücretleri, Haziran 2023'ten itibaren yüzde 5,2 ve Mayıs 2024'ten itibaren yüzde 3,3 artacak. Ayrıca enflasyona karşı işçilere Mart 2023 ve 2024'te iki taksitte 3 bin euro'luk vergisiz ödeme yapılacak.

ZAM ORANI ENFLASYON RAKAMININ ALTINDA

Almanya'da yıllık enflasyon, enerji ve gıda fiyatlarındaki artışlarla ekimde yüzde 10,4'e çıkarak 1951'den bu yana görülen en yüksek seviyeye ulaşırken, söz konusu ücret artışının resmi enflasyon oranının altında kalması dikkati çekti.

Volkswagen’den işçilerine enflasyonun altında zam ile ilgili etiketler Otomobil Volkswagen Almanya enflasyon
GÜNÜN VİDEOSU

Cansız bedeni bulunan eski Bakan Mehmet Ali Yılmaz'ın olaylı TS-FB maçı sonrası verdiği röportaj!

Spordan sorumlu eski Devlet Bakanı ve Trabzonspor Onursal Başkanı Mehmet Ali Yılmaz'ın evinde cansız bedeni bulunmasının ardından olaylı Trabzonspor-Fenerbahçe maçından sonra verdiği röportaj ortaya çıktı.