Van Valiliği: O görüntü batan tekneye ait değil

Van Valiliği, sosyal medyada Van Gölü'nde batan teknenin faciadan önceki görüntüler olarak yansıtılan videoya ilişkin açıklama yaptı. Valilik, "Görüntülerin meydana gelen tekne batma olayı ile bağlantısının bulunmadığı kanaatine ulaşılmıştır" dedi.

Van Valiliğinden yapılan açıklamada, sosyal medyada @Vaniltica kullanıcısı tarafından, Van Barosu Göç ve İltica Komisyonu Twitter sayfasından "27 Haziran 2020 tarihinde Van Gölünde hayatını kaybeden sığınmacı/göçmenlerin son anlarına ait teknede çekilmiş görüntüler" başlıklı videonun paylaşıldığı kaydedildi.

Görüntülere 18 Temmuz 2020 günü saat 10:00 sıralarında ulaşıldığı, İstanbul'da yaşayan ve görüntülerin ilk kaynağı olan Afgan uyruklularla aynı gün içinde iletişim kurulduğu aktarılan Valilik açıklamasında, "Afgan uyruklu şahıs ile yapılan telefon görüşmesinde, başka biri tarafından videonun kendisine gönderildiğini, görüntülerdeki kişileri tanımadığını, görüntülerin hangi araca veya kime ait olduğunu bilmediğini belirtmiştir." ifadeleri kullanıldı.

Valilik yapılan analizin sonucuna ilişkin olarak da şu açıklamayı yaptı:

"Görüntüler analiz edildiğinde; videodaki teknenin batmış olan Akbaş isimli tekne ile herhangi bir benzerlik taşımadığı bu durumun tekne sahibi ile yapılan görüşmeler ile teyit edildiği, çıkan cesetler ile görüntülerdeki kişiler arasında yapılan karşılaştırmalarda eşkallerin benzerlik göstermediği, kayıtta gün ışığının görüldüğü ancak olayın gece saatlerinde meydana geldiği tespit edilmiş olup, söz konusu görüntülerin meydana gelen tekne batma olayı ile bağlantısının bulunmadığı kanaatine ulaşılmıştır."

 

Van Valiliği: O görüntü batan tekneye ait değil ile ilgili etiketler Van Gölü tekne van valiliği facia afgan
GÜNÜN VİDEOSU

İşte Ankara'da meydana gelen patlama anı!

Ankara'da İçişleri Bakanlığı binası önünde saldırı hazırlığındaki iki terörist etkisiz hale getirildi. Teröristlerden biri üzerindeki bombayı patlattı. O anlar kameralara yansıdı.