Uzman isim Tokat depremindeki gözden kaçan tehlikeye dikkat çekti! Yeni bir fay hattı mı uyanıyor...

Tokat Sulusaray merkezli 5.6 depremlerin ardından Jeoloji uzmanı Prof. Dr. Cenk Yaltırak, ''Türkiye Aktif Fay haritasında yer almayan bir fayda deprem olmuştur.'' dedi. Yaltırak, ''Bu fayın üzerine yapılmış bir aktif fay çalışması bulunmamaktadır.'' değerlendirmesinde bulundu.

Merkez üssü Tokat'ın Sulusaray ilçesi olan 5.6'lık deprem sonrası İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyeleri’nden Prof. Dr. Cenk Yaltırak, aktif deprem üreten fay hattına değindi.

5.6 büyüklüğündeki depremin ardından söz konusu fayda, Türkiye Aktif Fay haritasında yer almayan bir fayda deprem olduğunu vurgulayan Yaltırak, “Bu fayın üzerine yapılmış bir aktif fay çalışması bulunmamaktadır.” diye konuştu.

Uzman isim Tokat depremindeki gözden kaçan tehlikeye dikkat çekti! Yeni bir fay hattı mı uyanıyor...

YENİ BİR FAY HATTI MI UYANIYOR?

Yaltırak'ın bu çıkışı sonrası akıllara, 'Türkiye'de aktif fay haritasında yer almayan kaç fay hattı var ve hangi bölgelerde yer alıyor?' sorusunu getirdi. 

Öte yandan Tokat, Kuzey Anadolu Fay Hattı (KAF) üzerinde bulunan bir şehir olmasıyla bugünlerde de olası deprem riskiyle dikkat çekiyor. Şehir, son 48 saatte 2 korkutan depremin merkez üssü oldu. Sulusaray merkezli yaşanan bu depremler, ‘büyük deprem yaşanabilir mi?’ sorusunu akıllara getirdi. Tokat'taki sarsıntıların olası yıkıcı bir depremi etkileme ya da tetikleme olasılığı ise pek çok kişi için endişe edici olmaya devam ediyor.

 

 

Uzman isim Tokat depremindeki gözden kaçan tehlikeye dikkat çekti! Yeni bir fay hattı mı uyanıyor... ile ilgili etiketler Tokat deprem Fay Hattı
GÜNÜN VİDEOSU

Su altında mezarlık, medrese, asma köprü... AFAD ekibi Diyarbakır'da görüntüledi!

Diyarbakır'ın Eğil ilçesindeki Dicle Baraj Gölü'nde eğitim dalışı yapan AFAD ekibi, su altındaki eski asma köprü, medrese, mezarlık gibi birçok tarihi yapıyı görüntüledi.