Uzay yolculuğunu kısaltacak 'Süper otoyol' bulundu

Bilim insanları Güneş Sistemi ile ilgili müthiş bir keşfe imza attı. Dünya'nın da içerisinde yer aldı Güneş Sistemi'nde uzay yolculuklarının çok daha hızlı yapılmasını sağlayacak "süper otoyol ağı" keşfedildi. Yeni keşif, "Güneş Sistemi'ndeki Kaos Kavisleri" başlıklı makalede ayrıntıları ile açıklandı.

Asteroitlerin uzayda düşünülenden çok daha hızlı hareket etmesine izin veren "gökyüzü otoyolu", uzay araçlarının da çok daha seri yolculuk yapmasına imkan sağlayabilir.

Independent Türkçe'nin haberine göre, bu güzergahlar, kuyruklu yıldız ve asteroit gibi küçük cisimlerin Güneş Sistemi'nin bir ucundan ötekine şaşırtıcı derecede kısa zamanda uçabileceği anlamına geliyor. Örneğin, Jüpiter'le Neptün arasındaki mesafeyi 10 yıldan kısa sürede seyahat edebilirler.

Araştırmada, "uzay manifoldları", yani Güneş Sistemi'nin sınırlarından uzanan kavis bağlantıları incelendi. Bunları hesaplamak son derece karmaşık çünkü bir dizi gökcisminin dinamik yapısı ve yerçekimi kuvvetlerini bulmak gerekiyordu.

Yazarlar, Science Advances dergisinde yayımlanan "Güneş Sistemi'ndeki Kaos Kavisleri" başlıklı makalede, araştırmacıların Güneş Sistemi'mizdeki milyonlarca yörüngeye dair ayrıntılı sayısal veriler toplayarak bunları daha iyi anlamayı başardığını belirtti. Bunlar, uzay manifoldlarına dair halihazırda bilinenlerle harmanlanarak "uzay otoyollarının" Güneş Sistemi'nde nereye uzanabileceğinin hesaplanması için kullanıldı.

Araştırmacılar, kavisli yapılardan en belirgin olanın Jüpiter'le ve onun güçlü yerçekimi kuvvetiyle bağlantılı olduğunu ifade etti.

Yapıların Güneş Sistemi'ndeki cisimleri nasıl etkilediği ve uzay araçlarının daha hızlı gidebilmesini sağlamak amacıyla nasıl kullanılabileceğinin daha iyi anlaşılabilmesi için araştırmaların devam etmesi gerektiği belirtiliyor.

Ayrıca araştırmacılar, bu manifoldların Dünya çevresindeki davranışlarını daha iyi anlamayı da hedefliyor. Bilim insanları bu bilgilerin, gezegenimize yakın ve bir gün çarpabilecek cisimleri daha iyi anlama yolunda önemli bir adım olabilir görüşünde.

Uzay yolculuğunu kısaltacak 'Süper otoyol' bulundu ile ilgili etiketler uzay güneş sistemi otoyol Jüpiter