Ünlü ilahiyatçı Hasan Onat vefat etti

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi, İslam Mezhepleri Tarihi Ana Bilim Dalı eski Başkanı Hasan Onat bu akşam vefat etti. Onat'ın bir süredir tedavi gördüğü yeni tip koronavirüsün yol açtığı Kovid-19 hastalığı nedeniye vefat ettiği belirtildi.

Ünlü ilahiyatçı Prof. Dr. Hasan Onat'ın vefatı Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi sosyal medya hesabından duyurdu.

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mesajında "Fakültemiz Mezhepler Tarihi Öğretim Üyesi, Kıymetli Hocamız Prof. Dr. Sn Hasan Onat bu akşam vefat etti. Hocamıza Allah'tan rahmet, yakınlarına ve fakültemiz camiamıza başsağlığı ve sabırlar dileriz. Mekanı cennet olsun..." ifadelerini kullandı. 

Ünlü ilahiyatçı Hasan Onat vefat etti

PROF. DR. HASAN ONAT KİMDİR?

Hasan Onat, 1957 yılında Çankırı'nın Eldivan ilçesinde doğdu. İlkokul eğitimini Eldivan'da tamamlayan Onat, ortaokul ve liseyi ise Yozgat'ta okudu. 1974'te Yozgat Lisesi'ni bitiren Onat, 1979'da Ankara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi'nden mezun oldu. Daha sonra aynı fakültede İslam Mezhepleri Tarihi Kürsüsü'ne asistan olarak göreve başladı.

1 Kasım 1981 - 1 Mart 1982 tarihleri arasında kısa dönem askerlik görevini tamamlayan Prof. Onat, "Emeviler Devri Şii Hareketleri" isimli teziyle, 1986'da "Doktor" ünvanını aldı. Onat, 1987’de yardımcı doçent, 1989 tarihinde "Doçent" , 5 Ağustos 1995'te ise Profesör oldu.

1993 yılında, Londra ve Manchester'de, sahası ile ilgili araştırmalar yapan Onat, 1994 yılında Roma Gregoriana Üniversitesi Misiology Fakültesi'nde, misafir öğretim üyesi olarak dersler verdi, seminerlerde konuştu.

17 Ağustos 1999 - 16 Ağustos 2002 tarihleri arasında, Gazi Üniversitesi Çorum İlahiyat Fakültesi Dekanlığını yapan Onat, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’inde İslâm Mezhepleri Tarihi Anabilim Dalı başkanlığını görevini yürüttü.

Son olarak Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde öğretim üyesi olarak görev yapan Onat, İslâm Mezhepleri Tarihi ve Günümüz İslâm Dünyâsında Dinî Akımlar derslerini okutmaktaydı.

Evli ve iki çocuk babası olan Hasan Onat, İngilizce, Arapça ve Farsça bilmekteydi.

Ünlü ilahiyatçı Hasan Onat vefat etti ile ilgili etiketler Ankara Üniversitesi Prof. Dr. Hasan Onat ilahiyat fakultesi kovid-19