Ünlü ekonomist kripto paraları balona benzetti

Kripto para piyasalarında meydana gelen sert dalgalanmalar ve "finansal varlık" olup olmadığı tartışmaları devam ederken dikkat çeken bir açıklama geldi. Ünlü ekonomist Nouriel Roubini kripto paraları balona benzetti.

Türkiye'de özellikle kripto para borsalarında yaşanan dolandırıcılık olaylarıyla gündeme gelen Bitcoin piyasası dünyada en önemli gündem maddelerinden biri olmaya devam ediyor. Ekonomistler, kripto paranın finansal varlık olup olmadığını tartışıyorlar.

Ünlü ekonomist Nouriel Roubini, Goldman Sachs'ın "Top of Mind" yayını için verdiği demeçte, Bitcoin ve diğer kripto paraları enflasyona karşı korumada diğer enstrümanlara alternatif olduğu fikirlerine sert şekilde karşı çıktı.

Roubini, kriptoların bir çeşit para veya finansal varlık oldukları görüşlerini reddederken "Bunlar daha çok bir balona benziyor" ifadelerini kullandı.

Ünlü ekonomist kripto paraları balona benzetti

Kripto paraların bir gelir veya menfaat sağlamadıklarına işaret eden Roubini, kripto paraların temel bir değere ulaşmalarının yolu olmadığını savundu ve "Kriptolar herhangi bir varlık tanımını karşılamıyorlar" açıklamasında bulundu.

Kripto paraların fiyatlarında son birkaç yıldır yaşanan keskin artışı bir piyasa balonu olarak ifade eden Roubini, "Balon, fiyatlar temel değerden uzaklaştığında oluşur. Ancak biz bu kripto paraların temel değerlerini belirleyemedik ve fiyatları dramatik şekilde yükseldi. Bana bir balon gibi geliyorlar" diye konuştu.

 

Ünlü ekonomist kripto paraları balona benzetti ile ilgili etiketler Bitcoin Nouriel Roubini balon
GÜNÜN VİDEOSU

Kastamonu'da şiddetli yağış! Dereler taştı, okullar tatil edildi

Kastamonu'nun İnebolu ilçesinde şiddetli yağış nedeniyle hayat durma noktasına geldi. İnebolu Çayı'nda ortaya çıkan görüntüler ise oldukça korkutucu.