Ünlü analistler Akıncı'ya övgüler yağdırdı: Ne ABD'de ne de Çin'de böylesi yok

BAYKAR'ın son olarak geliştirdiği Akıncı, uluslararası basının gündemine geldi. Savunma sanayii üzerine yazdığı kitaplarla bilinen Stijn Mitzer ve Joost Oliemans yaptığı analizde Akıncıya övgüler yağdırdı. Yayınlanan analizde Akıncı 'keskin nişancı tüfeğine' benzetilirken, "Ne Avrupa, ne Rusya, ne Çin ne de ABD aynı kategoride benzer yeteneklere sahip İHA'lar sunamayacak durumda" ifadeleri yer aldı.

Savunma Sanayii üzerine kitaplar yazmış Stijn Mitzer ve Joost Oliemans'ın kaleme aldığı makalede, Türkiye'nin son gözbebeği Bayraktar Akıncı TİHA analiz edildi.

Haberde, Akıncı, "keskin nişancı tüfeği"ne benzetilirken, İHA teknolojine yeni özellikler eklediği kaydedildi.

Son yıllarda üretilen İHA'ların çok az yenilik sunduğunu kaydedilerek, "Bu durum Bayraktar Akıncı'nın sahaya sürülmesiyle değişti" denildi.

"AKINCI'NIN ELİNDE TEK BİR KOZ YOK"

275+ km uzaklıkta bulunan hedeflere yüksek hassasiyetli seyir füzeleri (SOM) fırlatabilme yeteneği, Akıncı en büyük özelliği olarak makalede yerini alırken, SOM füzelerini taşıma kabiliyetinin Akıncı'nın elindeki tek koz olmadığı belirtildi.

BAYKAR tarafından üretilen TİHA'nın, yerli Bozdoğan IR güdümlü AAM, Gökdoğan BVRAAM ve Sungur kısa menzilli AAM'den oluşan havadan havaya füzeleri de kullanmasının muhtemel olduğu aktarıldı.

"HAVADAN KARAYA DA BAŞARILI OLACAKTIR"

Akıncı'nın kullandığı AESA radarının, hedeflerini geniş bir mesafeden otonom olarak seçmesine, 100 km'ye kadar olan mesafelerde düşmanın yavaş uçan uçakları, helikopterleri ve diğer İHA'larına müdahale etmesini sağlayacağı belirtilirken, Akıncı'nın bu etkileyici havadan havaya muharebe yeteneklerinin yanında, havadan karaya da çok başarılı olacağı belirtildi.

"NE ABD'NİN NE RUSYA'NIN NE ÇİN'İN NE DE AVRUPA'NIN PİYASAYA SUNACAK BÖYLE BİR İHA'SI YOK"

Türkiye'nin Akıncı İHA ile büyük bir adım attığı ve bu alanda rekabet gücü yüksek Rusya, ABD, Çin gibi ülkelerin elinde böyle bir İHA'nın olmadığı kaydedilerek, "Türkiye, halihazırda aynı yetenekleri sağlayabilecek ülkeler açısından çok az rekabetle karşı karşıya. Ne Avrupa, ne Rusya, ne Çin ne de ABD aynı kategoride benzer yeteneklere sahip İHA'lar sunamayacak durumda. Türkler için bu pazar sonuna kadar açık" ifadeleri kullanıldı.

Akıncı'nın, ABD ve Çin'in ürettiği İHA'lara göre farklı silah sistemlerine kolay uyum sağlayabilme yeteneğinin olduğu kaydedilerek, bunun kendi füzelerini üreten ülkeleri cezbedebileceği ifade edildi:

"Bayraktar Akıncı'nın uluslararası müşterilerinin hızla sıraya gireceği kesin."

Ünlü analistler Akıncı'ya övgüler yağdırdı: Ne ABD'de ne de Çin'de böylesi yok ile ilgili etiketler Akıncı TİHA Bayraktar analiz
GÜNÜN VİDEOSU

Kuzey Irak'ta teröre 'pençe' darbesi! İşte 5 PKK'lı terörist böyle öldürüldü!

Irak’ın kuzeyindeki Pençe-Kilit Operasyon bölgesinde 5 PKK’lı terörist hava harekatıyla öldürüldü. O anlar Milli Savunma Bakanlığı'nın X hesabından paylaşıldı.