'Üniversite harçları geri geldi' dedikodusu! İletişim Başkanlığı iddiaları yalanladı...

Üniversitelerin birinci öğretim programlarında uygulanan harç ücretlerinin geri geldiğine dair iddiaları İletişim Başkanlığı tarafından yalanlandı.

Üniversitelerin birinci öğretim programlarında uygulanan harç ücretleri, geçtiğimiz yıllarda kaldırıldı.

Öğrencileri rahatlatan bu uygulamanın ise Resmi Gazete'de yayınlanan kararla geri alındığı iddia edildi.

2012 yılında kaldırılan harç uygulaması ise devam edecek. Sosyal medya ve bazı sitelerde yapılan haberler, gerçeği yansıtmıyor.

İkinci öğretim ve uzaktan eğitim programlarında eğitim alan öğrenciler, harç ödemeye devam edecek.

BİRİNCİ ÖĞRETİM ÜCRETLERİNİ DEVLET KARŞILAYACAK

Birinci öğretim programına kayıtlı olan öğrencilerin ödemeleri gereken ücretler, devlet tarafından karşılanmaya devam edilecek.

Sosyal medya üzerinden yayılan haberlere dikkat edilmesi gerektiği ve bilgi kirliliğinin fazlalığı da bir kez daha ortaya çıkmış oldu.

İKİNCİ ÖĞRETİM ÜCRETLERİNDE ARTIŞ

Söz konusu karar ikinci öğretimde okuyan öğrencilerin öğrenim ücretlerinde artış getirdi. Cari hizmet maliyetleri geçen yıla göre 63,72 oranında artması sebebi ile ikinci öğretim öğrenim ücretleri de bu oranda artmış oldu.

Yurtdışından öğrenci kabul kontenjanları kapsamında yeni kayıt yaptıracak öğrenciler cari hizmet maliyetinin iki katından az olmamak üzere öğrenim ücreti ödeyecekler.

Geçen yıl kayıt yaptıran bu öğrenciler cari hizmet maliyetinin 1.5 katından az olmamak üzere öğrenim ücreti ödemişlerdi. Geçen yıl ve daha önceki yıllarda kayıt yaptıran öğrencilerin hakları devam ediyor.

İLETİŞİM BAŞKANLIĞI YALANLADI

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, üniversite harçlarının geri getirildiğine dair iddiaları yalanladı.

Yapılan açıklamada, "'Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, üniversite harçları geri getirildi. İkinci öğretimin yanı sıra artık birinci öğretim öğrencileri de harç ödeyecek.' iddiası doğru değildir. Devlet üniversitelerinde eğitime başlayacak veya eğitimi devam eden öğrenciler harç ödemeyecektir." denildi.

 

'Üniversite harçları geri geldi' dedikodusu! İletişim Başkanlığı iddiaları yalanladı... ile ilgili etiketler
GÜNÜN VİDEOSU

Giresun'da fırtına etkisiyle deniz taştı! Mini tsunami dehşeti kamerada...

Giresun'da etkili olan fırtına nedeniyle deniz taştı. Mini tsunami yaşanan Tirebolu ilçesinde o anlar saniye saniye kameralara kaydedildi.