Uludağ'daki oteller yıkılıyor!

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Türkiye’nin ilk kayak merkezi olan ve özellikle İstanbullular’dan büyük ilgi gören Uludağ Milli Parkını sil baştan yenilemek için harekete geçti.

Dönüşümden yararlanmak isteyen 9 otel, bir günübirlik tesisin yenilenmesi onaylandı. 71 bin metrekarelik alanda yıkım yapıldı. Yıkılan yerlerdeki 4 parsele iseİşte Uludağın yeni planı: 9 otel yıkılıp yenisi yapılacak
yeni otel yapılabilecek.

Hürriyet'ten Aysel Alp'in haberine göre, Turizmciler, Bakan Veysel Eroğlu’ndan kiralama süresini 29 yıldan 49 yıla çıkarma yetkisini kullanmasını bekliyor.

uludago2

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, 4 ay kış turizmine ev sahipliği yapan Uludağ Milli Parkında, turizmin 4 mevsime yayılması için çalıştay düzenledi. Genel müdürlük, eskiyen otellerin yenilenmesi, Uludağ’ın sağlık, kongre, spor turizmine ve yabancı turistlere açılması için 5 ve 6 Ocak’ta yapılacak çalıştaya, Turizm Yatırımcıları Derneği, TÜRSAB, TUROFED gibi turizm örgütlerinin başkanları ile çok sayıda öğretim üyesi, bürokratı davet etti.

4 YENİ OTEL YAPILABİLECEK

Uludağ’da 2. Gelişim Bölgesi İmar Planı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kısa süre önce onaylanarak yürürlüğe girdi. Bu bölgede bazı boş parseller bulunduğu, buralara 3 ila 4 yeni otel yapılabileceği ifade edildi. 1.Gelişim Bölgesinde bulunan 30 tesisten 13 tanesi dönüşüm için başvurdu. Bunlardan 9 otel ile bir günübirlik kullanım tesisinin talebi bakanlıkça onaylandı. Böylece 9 otel ve bir günlük tesis yıkılarak, sıfırdan yenisi yapılacak. Onaylanan projeler arasında Beceren Otel, Akfen, Anka Otel, Fahri Otel, Alkoçlar Yeşilçam, Trend Life Otel bulunuyor: Ayrıca atıl durumda bulunduğu belirtilen Sanatoryum Tesisleri de Bursa Ticaret ve Sanayi Odasına Kirazlıyayla yaşam boyu eğitim merkezi yapılması amacıyla kiralandı.

uludago3

12 AY AÇIK TUTMANIN YOLLARI ARANACAK

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Nurettin Taş, Uludağ Milli Parkının hem daha iyi korunması hem de yurt içi ve yurtdışında daha iyi tanıtılarak, turizmin 12 aya yayılması için çalıştay düzenlediklerini söyledi. Uludağ’ın daha iyi yönetilmesi için yönetim modeli belirlemek istediklerini vurgulayan Taş, hedeflerini şöyle anlattı:

“Konaklama tesislerinin kalitesi ve kapasitesi dört mevsim kullanıma göre planlanmalıdır. Oysa oteller bölgesindeki tesislerin tamamına yakını Aralık-Mart aylarında açık olurken, diğer aylarda kapatılmaktadır. Uludağ, Türkiye’nin ilk kayak alanıdır. Biyolojik çeşitliliği nedeniyle de koruma altındadır. Kış sezorununda kayak; yaz sezonunda kampçılık, trekking, ekoturizm, kongre, spor aktivitelerine ev sahipliği yapabilir. Yurt içi ve yurtdışı fuarlarda tanıtımı sağlanmalıdır.

uludago4

Çalıştayda kış ve yaz turizmini, sağlık turizmini destekleyecek yeni aktivite önerileri tartışılacak, müzik, fuar, festival organizasyonları için fikir alışverişinde bulunulacak."

uludago5

Uludağ'daki oteller yıkılıyor! ile ilgili etiketler Uludağ otel dönüşüm yıkım
GÜNÜN VİDEOSU

Bakan Varank, yürümeye zorluk çeken 70 yaşındaki seçmeni Togg ile oy kullanacağı okula götürdü

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Bursa'da oyunu kullandı. Bakan Varank, Bursa'da oy kullanırken yürüme güçlüğü çeken Hatice Sevinç'i Togg ile evinden alarak oy kullanacağı okula götürdü. İşte detaylar...