Ülke alarmda: Önümüzdeki saatlerde asit yağmuru bekleniyor!

İspanya’ya bağlı Kanarya Adaları’nın en büyük 5’inci adası La Palma’daki yanardağ felaketi havadan görüntülendi. Yanardağdan akan lavlar 185 evi yıkarken, 6 binden fazla kişi tahliye edildi. Lavların 6 metre yüksekliğine kadar ulaştığı ve saatte 1 metre hız ile denize doğru ilerlediği belirtildi. Bölgede asit yağmuru bekleniyor.

Atlas Okyanusu'nda yer alan ve İspanya'ya bağlı bulunan Kanarya Adaları'nın en büyük 5’inci adası olan La Palma'daki Cumbre Viejo Yanardağı geçtiğimiz pazar günü faaliyete geçmişti.

6 METRE YÜKSEKLİĞİNDE LAV AKINTISI

Yanardağdan akan lavlar üç koldan denize doğru ilerlemeye devam ederken, lavların yüksekliği 6 metreyi bulduğu belirtildi. Lavlar nedeniyle 154 hektarlık alan yok olurken, 185 ev yıkıldı. 

Adadan bugüne kadar 6 binden fazla kişi tahliye edilirken, bölgedeki 20 okul ikinci bir emre kadar kapalı kalacak. 

84 GÜN İÇİNDE SONLANMASI BEKLENİYOR

Kanarya Adaları Volkanoloji Enstitüsü tarafından yapılan açıklamada, hesaplamalara göre adadaki volkanik aktivitenin 24 ila 84 gün daha devam edeceğinin tahmin edildiği bildirildi.

LAVLAR SAATTE 1 METRE İLERLİYOR

Kanarya Adaları Hükümet Başkanı Angel Victor Torres yaptığı açıklamada, lavların denize doğru saatte 1 metre hızla çok yavaş bir şekilde ilerlediğini ancak denize ulaşıp ulaşamayacağını henüz bilmediklerini ifade ederek, bu konuda tedbirli olduklarını belirtti.

ASİT YAĞMURU BEKLENİYOR

İspanya Devlet Meteoroloji Ajansı (AEMET) yetkilisi Ruben del Campo ise yaptığı açıklamada, La Palma’daki yanardağdan çıkan zehirli gazlar nedeniyle önümüzdeki birkaç saat içerisinde Kanarya Adaları’nda asit yağmurları beklendiğini ancak yağışın zayıf olmasını tahmin edildiğini aktardı.

Campo ayrıca, asit yağmurlarının düşük bir ihtimalle yarın gece ya da cuma günü İspanya’ya ulaşabileceğini de sözlerine ekledi.

Ülke alarmda: Önümüzdeki saatlerde asit yağmuru bekleniyor! ile ilgili etiketler İspanya Yağmur kanarya adaları kanarya volkan asit

Sitene Ekle

GÜNÜN VİDEOSU

Kenan Sofuoğlu'nun 4 yaşındaki oğlu şimdi de TIR kullandı

Eski motosiklet dünya şampiyonu Kenan Sofuoğlu'nun 4 yaşındaki oğlu Zayn Sofuoğlu, son olarak dev bir TIR'ın direksiyonuna geçti.