Ufuk Sarıca: İyi bir takımız ama Avrupa'da 4-5 tane şampiyonluk adayı var

ING Basketbol Süper Ligi'nde büyük oranda yenilediği kadrosuyla 5 maçta yalnız son Euroleague şampiyonu Anadolu Efes'e deplasmanda tek sayı farkla yenilip 4 galibiyetle liderlik koltuğunda oturan, geçen sezon final oynayarak kupayı kıl payı kaçırdığı FIBA Şampiyonlar Ligi'nde de yine zirve yarışı veren Pınar Karşıyaka'da Antrenör Ufuk Sarıca, kendileri için hedeflerin bitmeyeceğini söyledi.

Kariyerinde daha önce 2012-2016 yılları arasında Türkiye Kupası, Cumhurbaşkanlığı Kupası ve 28 sene sonra Süper Lig şampiyonluğu kazandırıp, tarihinde ilk kez Avrupa'da finale ve Euroleague'e taşıdığı Karşıyaka'yı 3 yıldır yine zirvelere ortak, finallere abone yapan koç Ufuk Sarıca, bu sezon da iddialı... Avrupa'da 2020 yılında şampiyonluğa giderken pandemiye takılan, geçen sezon da Şampiyonlar Ligi'nde final oynayan Kaf-Kaf'ta Sarıca, yine hedefsiz olmayacaklarını söyledi.

DHA'ya konuşan 49 yaşındaki Sarıca, son 3 yıldaki başarının sistemin getirisi olduğunun altını çizdi:

"Bizim daha önce de 2012-16 arasında başlangıç, gelişim, üzerine koyarak ilerleyiş ve daha büyük başarılara giden bir sistemimiz vardı. Kulüp 4 sene sonunda ilk kez Euroleague'e gitmişti. Biz yine aynı sistemle başarıları elde etmeye devam edebildik. Sürdürülebilir başarı çok önemli. Esasında söylememiz gereken bu. Çünkü sporda günlük veya 3-5 maçlık, 3-4 aylık periyotlarda çıkışlar olabiliyor ama bizim bu sene 3. senemiz ve 3 senedir hem Süper Lig'de hep ilk 3'ün içinde olan bir takım var, hep yukarıları paylaşan bir takım var hem de Avrupa'da oynadığı her kupada başarılı olan bir takım var."

"Avrupa'da pandemiden dolayı yarıda kalan sezonda biz kupaya çok yakındık. Geçen sene finalimiz var. Pek de favori gösterilmediğimiz bir dönemde final oynadık. Bu sene de kupaya iyi başlangıcımız var. Sonuçta söylemek istediğim devamlılığı sağlayabilmek önemli, biz de bunu sağladık."

Ufuk Sarıca: İyi bir takımız ama Avrupa'da 4-5 tane şampiyonluk adayı var

"TERCİH EDİLEN KULÜP HALİNE GELDİK"

"Temel şeyleri oturtup sezona iyi bir başlangıç yaptık ve bunun da devamında elimizden geleni yapacağız. Bizim bir marka oluşumuz, sürdürülebilir başarı hedeflememiz, oralarda oluşumuz oyuncular için bir tercih sebebi oldu. Aynı zamanda oyuncuların bize olan güveni, inancı, karşılıklı ilişkiler de önemli bir faktör."

"Geçmiş döneme baktığınız vakit buradan bir çok oyuncuyu daha büyük imkanlarla başka kulüplere ithal ettik. Onlar burada bir aşama kaydedip daha yukarıya çıkabileceklerini görüyorlar. Bu inançtan dolayı tercih sebebi oluyoruz. Burada biz de kendi imkanlarımızla kadro yapısını korumaya yönelik önlemler almaya çalışıyoruz ama bazen tabi kendi bütçemizin dışına çıkamıyoruz, oralara ulaşamıyoruz ve ayrılık kaçınılmaz oluyor.""İYİ BAŞLADIK AMA HENÜZ MARATONUN BAŞI"

"Hedef olmadan Karşıyaka'nın başında olmadım. Her zaman şampiyonluklar, finaller, kupalara talip olduk, oralara oynadık. Sezona çok iyi başladık ama henüz maratonun çok başlarındayız. Takımın üzerinde bunu baştan bir baskı unsuru gibi oluşturmamamız gerekiyor."

"Beraber oynayan, beraber kazanan, yolda büyüyen bir takım olmalıyız. Sezon içinde topun yanlış paylaşıldığı, oyuncuların günlerinde olmadığı maçlar denk gelebiliyor. Bu sezonun neresinde denk gelir bilinmez. Avrupa'da öncelikli hedefimiz 2 grup aşamasını geçmek olmalı. Bu sene değişen formatla grup liderleri direkt son 16'ya kalıyor. Diğer 2 takım çapraz eşleşiyor. Ardından çeyrek finali geçmeyi ve Final Four aşamalarını hedefleriz. Ayaklarımız yere sağlam basmalı. Evet iyi bir takımız ancak bizimle beraber Avrupa'da ciddi takımlar var, 4-5 tane şampiyonluk adayı var."

Ufuk Sarıca: İyi bir takımız ama Avrupa'da 4-5 tane şampiyonluk adayı var ile ilgili etiketler Basketbol Süper Ligi Ufuk Sarıca pınar karşıyaka
GÜNÜN VİDEOSU

Jandarma üniformasıyla esnafa GBT kontrolü yaparken yakalandı! Kadının asıl mesleği şaşırttı...

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde jandarma üniforması giyerek esnaf ve müşterilere Genel Bilgi Toplama (GBT) kontrolü yaptığını söyleyen kadın, ihbar üzerine olay yerine gelen polis ekiplerine yakalandı. Gözaltına alınan kadının sözleşmeli öğretmenlik yaptığı öğrenildi.