Tuzla'da 20 site kentsel dönüşüm kapsamında yenilenecek!

İstanbul'da hayata geçirilen "Kentsel Dönüşümde Yarısı Bizden Kampanyası" desteğiyle Tuzla'da 20 sitenin daha dönüşümü için rezerv alan, imar planı ve proje desteği sağlandığı bildirildi.

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, ilçe genelindeki yapı ömrünü tamamlamış sitelerin yöneticileriyle bire bir görüşmeler gerçekleştirerek kentsel dönüşüm çalışmalarını hızlandırdıklarını açıkladı. Yazıcı, “Tuzlamızda 20’den fazla sitenin dönüşümü için karar alındı. Rezerv alan ilanları ile planları yapıldı” dedi.

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, 2009 yılından itibaren ilçede bulunan ve yapı ömrünün tamamlamış sitelerin yöneticileri ile kentsel dönüşüme yönelik görüşmeler gerçekleştirdi. Görüşmeler sonucunda 20 sitenin daha dönüşümü için rezerv alan, imar planı ve proje desteği verildi. Toplamda 5 bin kişinin yaşadığı sitelerdeki binaların kısa süre içerisinde yıkılarak yeni binaların yapılması hedeflendiği belirtildi.

“10 BİNE YAKIN BAĞIMSIZ BÖLÜMÜ İLGİLENDİREN DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARINI BAŞLATTIK”

Tuzla’da yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Başkan Yazıcı, “Tuzla’da deprem gerçeğini hiçbir zaman unutmadık. 10 yılı aşkın bir süredir deprem dönüşümü ile ilgili sürekli çalışmalar yapıyoruz. Van Depremi’nden sonra sayın Cumhurbaşkanımız tarafından hayata geçirilen yeni yasalar ile beraber, o yasaların avantajları ile sürdürdüğümüz çalışmaları, ‘İlk Evim İlk İş Yerim’ projesi ve ‘Yarısı Bizden’ kampanyası ile bir anda hız kazandı. Kahramanmaraş ve Hatay depremleri sonrasındaki deprem gerçeği ile Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’mızın çalışmaları ile kentsel dönüşüm çalışmalarına Tuzla’da hız verdik. Bütün sitelerimizin ve özellikle de bir an önce dönüşebilmesi için çok hızlı bir şekilde incelenmesi, değerlendirilmesi ve ilgili imar planlarının yapılarak bir an önce dönüşebilmesi için ışık hızıyla denilebilecek bir hızla Tuzlamızda 20’den fazla sitenin dönüşümü için karar alındı. Rezerv alan ilanları ile planları yapıldı ve insanlarımızla görüştük. Şu anda Tuzla’da 10 bine yakın bağımsız bölümü ilgilendiren dönüşüm çalışmalarımızı sitelerimizle bire bir görüşerek, detayları anlatarak başlatmış olduk. Ben başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Bakanımız Murat Kurum’a ve emeği geçen bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“İNSANLAR DEPREM SONRASINDA KORKUYLA YAŞIYORLAR”

Kentsel dönüşüm için gelen vatandaşların, görüşme sonrasında mutlu ayrıldığını belirten Başkan Yazıcı, “İnsanlar 20-30 yıl önce yapılmış evlerin içerisinde, özellikle deprem sonrasında korkuyla yaşıyorlar. Bakırköy ve Tuzla gibi Kuzey Anadolu Fay Hattı’na yakın bir ilçede yaşamak ve dolayısıyla bunun getirmiş olduğu stresler ile yaşıyorlar. Kentsel dönüşüm ile alakalı haberleri duyanlar, bu işin başladığını değil, planlarının onaylandığını görünce çok mutlu oluyorlar. Hadi başlayabiliriz, kazma vurabiliriz durumuna gelmesi insanları çok mutlu ediyor” dedi.

Tuzla'da 20 site kentsel dönüşüm kapsamında yenilenecek! ile ilgili etiketler Tuzla Belediyesi Şadi Yazıcı
GÜNÜN VİDEOSU

Seçim gününü kana bulayacaklardı! MİT ve Emniyet'ten DEAŞ operasyonu: Teröristler yakalandı...

28 Mayıs’ta gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde eylem hazırlığında oldukları tespit edilen 6 DEAŞ Terör Örgütü üyesi MİT ve Konya Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin operasyonuyla yakalandı.