TUSAŞ'ta kan değişimi: Görevden alındılar!

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nde (TUSAŞ) yönetim kadrosunda önemli değişiklikler yaşandı. Bugün gerçekleştirilen 2023 Olağan Genel Kurul Toplantısı neticesinde, yönetim kurulu ve genel müdürlük görevlerinde yeni atamalar yapıldı.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nde (TUSAŞ) yönetim kurulu başkanı Rafet Bozdoğan ve genel müdür Temel Kotil dönemi sona erdi. TUSAŞ yönetim kurulu başkanlığına Ömer Cihad Vardan, genel müdürlüğe Dr. Mehmet Demiroğlu atandı.

TUSAŞ'tan yapılan açıklamada "Bugün gerçekleştirilen 2023 olağan genel kurul toplantısı neticesinde yeni yönetim kurulu oluşmuş olup, sonrasında gerçekleştirilen yönetim kurulu toplantımızda, şirketimizde yönetim kurulu başkanvekili olarak görev yapmakta olan Sayın Ömer Cihad Vardan yönetim kurulu başkanı olarak seçilmiş, Helikopter Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmakta olan Dr. Mehmet Demiroğlu, Yönetim Kurulumuz tarafından Genel Müdür olarak atanmıştır. TUSAS ailesi olarak yeni dönemin hayırlı olmasını dileriz" ifadeleri yer aldı.

15 Mayıs 1984 tarihinde Türk Ticaret Kanunu ve Yabancı Sermayeyi Teşvik Kanunu uyarınca kurulan TUSAŞ'ın hissedarları Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı (TSKGV) (Yüzde 54.49), Savunma Sanayii Başkanlığı (SSM) (Yüzde 45.45) ve Türk Hava Kurumu (THK) (Yüzde 0.06).

TEMEL KOTİL KİMDİR?

1959 yılında doğan Kotil, İstanbul Teknik Üniversitesi (ITÜ) Uçak Mühendisliği bölümünden 1983 yılında mezun olmuş, 1986'da ABD'nin Ann Arbor kentindeki Michigan Üniversitesi'nin Uçak Mühendisliği bölümünde yüksek lisansını, 1987'de de aynı üniversitede Makine Mühendisliği dalında ikinci yüksek lisansını, 1991'de de yine Michigan Üniversitesinde Makine Mühendisliği bölümünde doktorasını tamamladı.

Kotil, 1991-93 yılları arasında ITU Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi'nde havacılık ve ileri kompozit laboratuvarlarının kuruculuğu ve yöneticiliğini yapmıştır. İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi'nde Yardımcı Doçent ve Doçent olarak hizmet veren Kotil, aynı fakültede Bölüm Başkan Yardımcılığı ve 1993-1994 yıllarında da Fakülte Dekan Yardımcılığı görevlerini yürütmüştür. 2001 yılında ABD'de Illinois Üniversitesinde misafir profesör olarak hizmet veren ve daha sonra New York'ta AIT Inc'de Araştırma ve Mühendislik Bölümü Başkanlığını yürüten Kotil, İstanbul Teknik Üniversitesi, Türk Hava Kuvvetleri Akademisi, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi gibi saygın kurumlarda lisans ve yüksek lisans dersi verdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Araştırma, Planlama ve Koordinasyon Daire Başkanı olarak görev yaptıktan sonra 2003 yılında THY'deki kariyerine Teknik Genel Müdür Yardımcısı olarak başlayan Kotil, 2005 yılında THY Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyeliğine atanmıştır. 2005 - 2011 yılları arasında THY Teknik A.Ş.'nin Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmüş, 2010 - 2012 yılları arasında Sun Express Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı.

Kotil, 2006 yılında IATA Yönetim Kurulu Üyeliğine, 2010 yılında Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildiği Avrupa Havacılık Birliğinin (Association of European Airlines-AEA) 2012 yılında Başkan Yardımcısı, 2013 yılında da Başkan olmuştur. 2024 yılında DEIK Türkiye-Amerika İş Konseyi Yürütme Kurulu'na üye oldu.

2015-2023 yılları arasında TUSAŞ (Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.) Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapan Kotil, 21 Ekim 2016 tarihinden bu yana TUSAŞ Genel Müdürü olarak görevini sürdürdü.

2017-2018 yılları arasında SASAD (Savunma ve Havacılık Sanayii İmalatçılar Derneği) Yönetim Kurulu Başkanlığı ve HAB- Ankara Uzay ve Havacılık ihtisas Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu üyeliğini yürüten Kotil, 2018-2023 yılları arasında TR Motor A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği, 2017-2019 yılları arasında ise TEI (TUSAŞ Motor Sanayi) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini yürüttü.

RAFET BOZDOĞAN KİMDİR?

1960 yılında Kahramanmaraş’ta doğan Bozdoğan, 1986 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Metalurji Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 1991 yılında İngiltere’nin Birmingham Üniversitesi’nde Uçak Yapı ve Malzemeleri alanında yüksek lisans ve doktora eğitimini tamamladı. 1992 yılında İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi’ne Yardımcı Doçent olarak atandı. 1993 yılında Uçak İnşaatı Ana Bilim Dalında Doçentlik unvanını kazandı. 1992-1996 yılları arasında İTÜ ve Hava Harp Okulu’nda Öğretim Üyeliği yaptı. 1996-1999 yılları arasında özel sektörde yöneticilik görevlerinde bulundu ve Hava Harp Okulu’nda ders verdi.

1999-2005 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesinde APK ve Ulaşım Dairesi Başkanlığı, 2005-2007 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesinde Ulaşım ve Trafikten sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı görevlerinde bulundu. 2007 yılında kendi isteği ile İstanbul Büyükşehir Belediyesinden ayrılarak özel sektöre geçti.

2010 yılında Yalova Üniversitesi’nde göreve başlayan Prof. Dr. Rafet Bozdoğan, Yalova Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde, Türkiye’de ilk olarak Ulaştırma Mühendisliği Bölümünü hayata geçirdi. Yalova Üniversitesi’nde görevde bulunduğu süre içinde Çınarcık Meslek Yüksek Okulu Kurucu Müdürlüğü, Mühendislik Fakültesi Dekanlığı, Üniversite Senato ve Yönetim Kurulu Üyeliği, Rektör Yardımcılığı ve Rektör Vekili görevlerinde bulundu. 2015-2020 yılları arasında TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. (TEI)’de Yönetim Kurulu Üyeliği görevinde bulundu.

10 Haziran 2020 tarihi itibarı ile TUSAŞ – Türk Havacılık Uzay Sanayii A.Ş.’de Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevini yürüttü.

TUSAŞ'ta kan değişimi: Görevden alındılar! ile ilgili etiketler TUSAŞ