Türkiye'den Myanmar'a çok sert kınama

Darbe rejimine karşı halkın sokaklara döküldüğü Myanmar'da güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu ölen gösterici sayısı 100'ü geçti. Türkiye, katliama dönüşen müdahaleler üzerine sert bir kınama yayınladı. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Myanmar’da darbe rejiminin sivil halka karşı uyguladığı ölümcül şiddetin daha da artırmakta olduğunu kaygı ile izliyoruz. Myanmar'da sivillere yönelik bu aşırı şiddeti kuvvetle kınıyoruz." denildi.

İçerik: SuperHaber
İçerik: SuperHaber

Dışişleri Bakanlığı'nın Myanmar'da yönetiminin katliama dönüşen müdahalelerine ilişkin yayımladığı kınama mesajı şöyle:

"Uluslararası toplumun tüm çağrılarına karşın Myanmar’da darbe rejiminin sivil halka karşı uyguladığı ölümcül şiddetin daha da artırmakta olduğunu kaygı ile izliyoruz. Nitekim bugün (27 Mart) Silahlı Kuvvetler Günü'nde ordu birliklerince yapılan müdahalelerde şimdiye kadarki en büyük can kaybının yaşanmasından büyük üzüntü duyuyoruz.

Türkiye'den Myanmar'a çok sert kınama

Myanmar'da sivillere yönelik bu aşırı şiddeti kuvvetle kınıyoruz. Sivillere yönelik bu tür eylemlerin derhal sonlandırılmasına, göz altına alınan tüm seçilmiş liderlerin, siyasi şahsiyetlerin ve sivillerin derhal serbest bırakılmasına, demokrasiye dönüş için gerekli adımların atılmasına yönelik çağrımızı bu vesileyle yineliyoruz."

100'DEN FAZLA KİŞİ GÖSTERİLERDE ÖLDÜRÜLDÜ

Myanmar'da bugünkü protestolarda güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu ölenlerin sayısı 100'ü geçti. ABD'nin Myanmar Büyükelçiliği, Yangon kentindeki Amerikan Kültür Merkezi'ne de ateş açıldığını duyurdu. Ayrıca KNU sözcüsü, bir ordu üssünü ele geçirdiklerini belirtirken, çıkan çatışmalarda 10 askerin öldürüldüğünü, 8 askerin de rehin alındığını ileri sürdü.

Türkiye'den Myanmar'a çok sert kınama ile ilgili etiketler Dışişleri Bakanlığı Myanmar katliam