Türkiye'den hızlı tren atağı! 14 saatlik yolculuk 4-5 saate inecek

Türkiye, ulaştırma alanındaki başarılı çalışmalarını sürdürüyor. Tamamlanacak olan yüksek hızlı tren hatlarıyla birlikte 14 saat süren yolculuklar 4-5 saate inecek. Yükler, kara yolu yerine demir yolu ile taşınır hale gelecek.

Türkiye, ulaştırma alanında yaptığı yatırımlarla adından söz ettirmeye devam ediyor. Sürdürülen çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte yüksek hızlı tren hatları birbirine bağlanacak. Bununla beraber 14 saat süren yolculuklar 4-5 saate inecek.

İSTANBUL-ANKARA ARASI 35 DAKİKA KISALACAK

Ankara-İstanbul yüksek hızlı demir yolu hattında sürdürülen çalışmaların tamamlanmasıyla Ankara İstanbul arası seyahat süresinde yaklaşık 35 dakika kısalma meydana gelecek.

Türkiye'den hızlı tren atağı! 14 saatlik yolculuk 4-5 saate inecek

ANKARA-SİVAS ARASI YHT İLE 2 SAAT OLACAK

Ankara- Sivas yüksek hızlı tren hattının test sürüşleri ve sertifikasyon çalışması sürüyor. Tamamlandığında 12 saat olan seyahat süresi YHT ile 2 saat olacak.

2.6 BİN KİLOMETRE

Toplam 2 bin 661 kilometrelik hızlı tren hattı ve 357 kilometrelik konvansiyonel demir yolu hattında yapım çalışmaları sürüyor.

Türkiye'den hızlı tren atağı! 14 saatlik yolculuk 4-5 saate inecek - Resim : 2

YENİ HIZLI TREN HATLARI

Birçok şehri birbirine bağlayacak yeni hızlı tren projeleri planlandı. Böylece toplam 14 bin 273 kilometrelik demir yolu hattında yapım, ihale ve etüt-proje çalışmaları devam ediyor.

SİNYAL SİSTEMİ

Millî Sinyal Sistemi'nin SIL4 seviyesinde sertifikalandırılması bir Türk markası olmasının ve yurtdışına ihracatının da önü açılacak. Sistemin kurulum çalışmaları 750 kilometrelik güzergâhta devam ediyor.

GÜNEŞ ENERJİSİ

2023'te hedef ihtiyaç duyulacak elektrik enerjisinin yüzde 35'ini yenilenebilir enerji kaynaklarından üretmek. İlk aşamada uygun lokasyonlarda güneş enerjisi üretim tesislerinin yaygınlaştırılması planlanıyor.

Türkiye'den hızlı tren atağı! 14 saatlik yolculuk 4-5 saate inecek - Resim : 3

BÜTÜN ÜLKEYİ SARIYOR

Kuzey-Güney ve doğu batı yeni demir yolu koridorunu oluşturacak olan SamsunÇorum- Kırıkkale, Antalya-Burdur, Isparta-Afyonkarahisar- Kütahya- Eskişehir, Antalya-Konya- Aksaray-Nevşehir- Kayseri, Erzincan-Erzurum- Kars, Gaziantep- Şanlıurfa- Mardin, Sivas Çetinkaya-Malatya, Malatya-Elazığ- Diyarbakır, Erzincan-Trabzon gibi yeni hızlı tren projeleri planlandı.

1.891 kilometrelik güzergâhta 3.719 kilometrelik hatta etüt proje çalışmalarını tamamladı. Toplam 14.273 kilometrelik demir yolu hattında yapım, ihale ve etüt-proje çalışmaları devam ediyor.

MİLLİ ELEKTRİKLİ VAGON

TÜRASAŞ Genel Müdürü Mustafa Metin Yazar, uluslararası standartlarda tasarlanan ve üretilen ilk 160 kilometre maksimum hıza sahip millî elektrikli tren setinin fabrika testlerinin tamamlandığını belirtti.

Yazar, "Protokol kapsamında 2022'de 15 adet, 2023'te 4 set, 2025'te ise 56 set teslim edilecek. Gaziantep Belediyesi'nin açtığı uluslararası ihaleyi kazanarak bir ilke imza attık" dedi.

Türkiye'den hızlı tren atağı! 14 saatlik yolculuk 4-5 saate inecek ile ilgili etiketler TCDD Yüksek Hızlı Tren Tren Ankara İstanbul ankara istanbul arası
GÜNÜN VİDEOSU

Sahte araç satış ilanları ile 70 milyon TL topladılar... O dolandırıcılar işte böyle yakalandı!

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, nitelikli dolandırıcılık ve suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve kurulan örgüte üye olma suçlarına yönelik 15 ilde eş zamanlı düzenlenen 'Sibergöz-9' operasyonlarında toplam 37 şüphelinin yakalandığını duyurdu. Bu şahısların oltalama siteleri üzerinden araç sigortası yapmak vaadiyle vatandaşlarla irtibat kurdukları tespit edilirken sahte ilanlar ile kapora bedeli talep ederek 49 kişiyi dolandırdıkları tespit edildi.