Türkiye, girişimciliğe destekte dünyanın lideri oldu: 1.4 milyar dolar yatırım

Türkiye’nin Ar-Ge ve girişimciliğe verdiği destek dünya standardının üzerine çıktı. Bu yılın ilk 6 ayında yeni projeler 1.4 milyar dolar yatırım aldı.

İbrahim Açar
İbrahim Açar

Türkiye girişimcilik ekosistemi Avrupa’da ki en etkin birkaç ülke düzeyine geldi.
StartupCentrum’un yayınladığı rapora göre 2022 yılının ilk altı ayında Türkiye Startup Ekosisteminde, 157 girişim, 561 yatırımcıdan 1,4 Milyar dolar yatırım aldı.

Girişimcilik ekosisteminde, her bir yatırım seviyesi için farklı fonlar olmasının en uygun olduğunu belirten Keiretsu Forum Türkiye Genel Müdürü Duygu Eren, “Türkiye girişim ekosistemimizde kamu destekleri dünya standartlarının üstünde. Üniversiteler ve özel kuruluşlar özellikle tohum ve Seri A aşamasında yatırım desteği veriyor. Özellikle son 2 yılda Türkiye girişimcilik ekosistemi Avrupa’da ki en etkin birkaç ülke düzeyine geldi. Exitler ve yeni yatırımlar çok heyecan verici şekilde arttı ve gelecek güzel günlerin habercisi niteliğinde.” dedi.

Dünyada girişim yatırımlarının düşüşe geçmesiyle de ilgili bilgi veren Eren, “Pandemi ile birlikte merkez bankaları para basma yoluna gittiler. Avrupa ve ABD'de enflasyon bu neden ile çok arttı. Enflasyon ile mücadele için bu sefer merkez bankaları faiz artırmaya başladı. Faiz artırımı ile birlikte girişim sermayesi firmalarına fon sağlayan büyük finans kuruluşlarının ‘yüksek risk yüksek getiri’ perspektifine sahip teknoloji şirketlerine yatırım iştahı düştü. Silikon Vadisi yatırım ölçeğindeki hızlı ve kritik düşüş aynı şekilde Türkiye ekosistemine yansımadı. Bunun gerekçesi olarak Türkiye’de zaten ön tohum aşamasına çok fazla yatırım olmadığı için yatırımcıların risklerini olabildiğince yönetebildiklerini düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Türkiye, girişimciliğe destekte dünyanın lideri oldu: 1.4 milyar dolar yatırım ile ilgili etiketler Türkiye girişimcilik yatırım
GÜNÜN VİDEOSU

İstanbul'da skandal olay: Küçük çocuğa alkol içirip sosyal medyada paylaştılar!

İstanbul Başakşehir'de bir grup genç, sokakta gördükleri küçük çocuğa alkol içirip o anları sosyal medyada paylaştılar.