"Türkiye 10 gün sonra pik noktaya ulaşacak"

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan Türkiye'nin koronavirüs ile verdiği mücadele için 3 kritik tahmin! Türkiye'deki gerçek vaka sayısının 600 bin civarında olduğunu düşündüklerini belirten Prof. Ceyhan, Türkiye'nin 10 gün sonra pik noktaya ulaşacağını ve düşüş eğiliminin başlayacağını söyledi. Ceyhan, İstanbul'un, diğer illerden çok önce pik noktasına ulaşıp plato yapacağını ve düşüş eğrisine geçeceği tahmininde de bulundu...

Türkiye ilk vakanın görüldüğü 10 Mart'tan bu yana 410 binin üzerinde test yapıp 61 bin vaka sayısına ulaştı. 

Her gün yaklaşık 4 bin ile 5 bin aralığında yeni Kovid-19 vakası tespit ediliyor. 

Peki, Türkiye ne zaman pik noktasına ulaşacak? İstanbul ne zaman vaka sayısında aşağı yönlü bir artış kaydedecek? 

Bu soruların yanıtlarını Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan  tarafından CNN Türk'te Ahmet Hakan'ın hazırlayıp sunduğu Tarafsız Bölge programında yanıt verdi. 

Türkiye'nin 61 bin vakaya ulaşmasının Türkiye'de yaklaşık 600 bin kişinin virüsle enfekte olduğu sonucunu düşündürdüğünü belirten Ceyhan, hastanelerde testleri negatif çıktığı halde tomografideki tanılarla Kovid-19 tedavisi yapılan çok sayıda kişi bulunduğunu söyledi. 

"Türkiye 10 gün sonra pik noktaya ulaşacak"

Epidemolojide toplumdaki bulaşıyı belirlemek için toplam vakanın 10'la çarpıldığını işaret eden Ceyhan, bu hesabın pik noktasını hesaplamak için önemli olduğunu vurguladı.

Türkiye'de evde kalın çağrısına uyumun yüzde 95 olması halinde virüsün 80 milyon nüfustan 4 milyonu arasında dolaşacağını ifade eden Prof. Dr. Ceyhan, bu 4 milyon kişinin yarısının da sosyal mesafe kuralına uyup, maske taktığı var sayılırsa hastalığın 2 milyon kişiyi etkilemesinin beklendiği bu noktadan bakıldığında pik noktasının 1 milyon vaka olacağını işaret etti. 

Bu açıdan bakıldığında Türkiye'nin pik noktasına ulaşması için 400 bin kişinin daha enfekte olması gerektiğini söyleyen Ceyhan bunun da 40 bin vakanın daha tespit edilmesi anlamına geldiğini belirtti. Ve sonra da günlük 4 bin civarında bir artış olması halinde 10 gün sonra Türkiye'de salgının pik noktasına erişip inişe geçmesi gerektiğinin altını çizdi. 

İSTANBUL PİK NOKTASINA DAHA ÖNCE ULAŞACAK

Sokağa çıkma yasağından hemen önce ve sonrasındaki ilk günde insanların marketlere akın etmesini değerlendiren Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, bunun önemli sonuçları olacağına işaret ederken, Anadolu'da vaka sayısı az olan şehirlerdeki tutumlara dikkat çekti. 

Bu illerde salgın hiç yokmuş gibi davranıldığını önümüzdeki günlerde oralarda da vakalarda artış beklediğini söyleyen Ceyhan, İstanbul'un bu kentlerden çok önce pik noktasına ulaşacağını belirtti. Bunun sebebinin ise hastalığın İstanbul'da diğer kentlerden çok önce görülmesi olduğunun altını çizdi. Ceyhan, bu illerle İstanbul arasında pik noktasına gelmede 20-30 günlük bir fark olacağını vurguladı...

"Türkiye 10 gün sonra pik noktaya ulaşacak" ile ilgili etiketler prof. dr. mehmet ceyhan pik noktası vaka kovid-19