Türk şirketi Sürdürebilirlik alanında Dünya'nın ilk 30 şirketi arasına girdi

Sürdürebilirlik alanında yapılan Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’nda Türk şirketi 'Akfen Yenilenebilir Enerji' ülkemizi gururlandırarak dünyanın ilk 30 şirketi arasına girdi.

Dünyı etkisi altına alan iklim krizi sebebiyle ülkeler bir araya gelerek bu soruna çareler arıyorlar. Sürdürebilirlik alanında yapılan çalışmalar ile daha kullanılır bir gelecek hazırlmayı amaçlıyorlar.

Mısır'da dünyayı etkisi altına alan İklim krizi sebebiyle Şarm El-Şeyh kentinde 27'inci Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı gerçekleştirildi. Tüm dünya iklim krizi konusunda küresel çapta müzakerelerin yapıldığı Konferans’tan çıkacak sonuçlara odaklanırken, bir Türk şirketi sürdürülebilirlik anlamında önemli bir başarıya imza attı.

Türk şirketi Sürdürebilirlik alanında Dünya'nın ilk 30 şirketi arasına girdi

Yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarını Türkiye ekonomisine kazandırmak üzere yatırımlarını aralıksız sürdüren Akfen Yenilenebilir Enerji, çevresel, sosyal ve yönetim performansı özellikleri bakımından dünyanın önde gelen şirketleri arasına girdi.

Akfen Yenilenebilir Enerji, uluslararası derecelendirme kuruluşu Moody's'in kendisinden talepte bulunan şirketler üzerinden hazırladığı çevresel ve sosyal yönetişim ile sürdürülebilirlik raporunda 70 genel skor elde etti.

Şirket, elektrik sektöründe dünyada tüm şirketler arasında birinci, tüm sektörlerde Avrupa – Asya pazarında birinci, yine tüm sektörlerde de dünya pazarında ilk 30 şirket arasında kendisine yer buldu.

“%100 YENİLENEBİLİR ENERJİ ÜRETİMİ SAYESİNDE ÜSTÜN PUANLAR ALIYOR”

Moody’s’ tarafından hazırlanan çevresel ve sosyal yönetişim ile sürdürülebilirlik raporu, her yıl kendisinden inceleme talep eden farklı sektörlerdeki şirketlerin çevre, insan kaynakları, insan hakları, toplum katılımı, iş davranışı, kurumsal yönetim gibi kriterlerini masaya yatırıyor.
Akfen Holding, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve Uluslararası Finans Kuruluşu’nun (IFC) ortak olduğu Akfen Yenilenebilir Enerji’nin 235,7 MW’lık su, 121,4 MW’lık güneş ve 348,8 MW’lık rüzgar enerjisi kurulu gücü ile dengeli üretim portföyüne dikkat çekilen Moody’s’ raporunda, Akfen Yenilenebilir Enerji hakkında, “Şirket, sürdürmeyi taahhüt ettiği %100 yenilenebilir enerji üretimi sayesinde 'Yenilenebilir enerjinin geliştirilmesi' alanında ve özellikle ISO 14001 sertifikası sayesinde 'Çevre Stratejisi' alanında üstün puanlar alıyor” yorumlarına yer verildi.

Rapor hakkında değerlendirmede bulunan Akfen Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Kayrıl Karabeyoğlu, “Şirket olarak tamamı yenilenebilir enerji alanındaki kaynaklardan oluşan üretim karışımımız ve bu alanda üretici olmaya yönelik taahhüdümüzü sürdürüyoruz. Sadece elektrik üretimi değil, iklim değişikliği ile mücadele, biyoçeşitliliği koruma, çevresel ile sosyal yönetim ve bulunduğumuz bölgelerdeki paydaşların yaşam standartlarını artırmayı hedeflediğimiz sosyal sorumluluk çalışmalarımız ile bunun gibi uluslararası alanda kabul gören başarılarımızın sayısını artırmayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Türk şirketi Sürdürebilirlik alanında Dünya'nın ilk 30 şirketi arasına girdi ile ilgili etiketler
GÜNÜN VİDEOSU

O patrondan skandal sözler: Burayı devletten sıfır aldım, yarın da herkesi kapının önüne koyarım!

Elazığ'da eylem yapan işçilerle bir araya gelen ve taleplerini dinleyen Eti Krom A.Ş.'nin sahibi Ali Rıza Yıldırım, işçileri azarladı. 'Yarın herkesi kapının önüne koyarım' diyen işçiye Yıldırım, 'İş sizin işiniz' deyince, 'Cevap verme bana. Ben sana söz hakkı verince konuşacaksın. Ben burayı sıfır yaparım, yarında kapıya kilidi vururum. Burası devlette kilitliydi. Para da kazanmıyordu para da kaybetmiyordu. Ben burayı aldım, bu hale getirdim' dedi.