Türk pilotlara 'Azerbaycan Savaş Madalyası' verildi!

Merzifon 5. Ana Jet Üs Komutanlığında görevli personel, Azerbaycan tarafından “Savaş Hizmetleri Madalyası” ile ödüllendirildi. İki ordunun kardeş mensupları, karşılıklı açıklamalarda bulundu.

Amasya Valisi Mustafa Masatlı, Merzifon 5. Ana Jet Üs Komutanlığında düzenlenen Madalya Tevcih Töreni’nde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin “Tek millet iki devlet” anlayışıyla Azerbaycana Karabağ topraklarını işgalden kurtarabilmesi için tam destek sağladığını söyledi.

Türkiye’nin de desteğiyle Azerbaycan’ın, topraklarını 30 yıl süren işgalin ardından geri aldığını anlatan Masatlı, Türk Hava Kuvvetlerinin yurt içi ve sınır ötesinde terörle mücadelede sergilediği üstün kabiliyetle dosta güven, düşmana korku saldığını vurguladı.

'TÜRKLER DOSTA GÜVEN, DÜŞMANA KORKU SALDILAR'

Türkiye’nin yerli ve milli olarak kendi silahlarını, helikopterlerini, gemilerini, insansız hava araçlarını ve her türlü teknolojik askeri sistemlerini ürettiğine işaret eden Masatlı, şöyle konuştu:

“Azerbaycan’ı kutlu zaferlerinden dolayı bir kez daha kutluyor, bu uğurda şehit olan kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Bu noktada Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘İstikbal göklerdedir’ veczini kendilerine rehber edinen Türk Hava Kuvvetlerine ayrıca değinmemiz gerekmektedir. Hava Kuvvetlerimiz yurt içi ve sınır ötesinde terörle mücadelede sergiledikleri üstün kabiliyetle dosta güven, düşmana korku salmışlar ve uluslararası misyonlarda üstelendikleri görevleri başarılı şekilde yerine getirmişlerdir. Şahsım ve Amasya halkı adına Azerbaycan Cumhuriyeti tarafından ‘Azerbaycan Savaş Hizmetleri Madalyası’ ile onurlandırılan Hava Kuvvetleri mensuplarımızı kutluyor, başarılarınızın daim olmasını diliyorum.”

Azerbaycanlı Hava Pilot Albay Gökhan Gürakar ve Merzifon 5. Ana Jet Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Mete Kuş da madalya ile ödüllendirilen askerleri tebrik etti.

'AZERBAYCAN SAVAŞ HİMETLERİ MADALYASI' ALDILAR

Konuşmaların ardından Vali Masatlı ve protokol üyeleri tarafından “Azerbaycan Savaş Hizmetleri Madalyası” ile onurlandırılan 10 Türk Hava Kuvvetleri personeline madalyaları tevcih edildi.

Törene Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, Amasya Garnizon Komutan Vekili Albay Suat Kızılçelik, Merzifon Belediye Başkanı Alp Kargı ile Türk Hava Kuvvetleri mensupları katıldı.

 

Kaynak: AA, M5

Türk pilotlara 'Azerbaycan Savaş Madalyası' verildi! ile ilgili etiketler Azerbaycan Savaş Türk Pilot madalya karabağ
GÜNÜN VİDEOSU

Mustafa Varank, Bursalı başkanlara kıyafet ve ayakkabı ısmarladı: Kombinin şıklığı halis mi?

Mustafa Varank, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı ve yeni dönem başkan adayı Alinur Aktaş'a ayakkabı, İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban'a ise ceket pantolon ısmarladı. İzleyenleri gülümseten o anları Varank, "Alper başkana yaptığımız kombinin şıklığı halis mi?" notuyla paylaştı.