Türk markalar Rusya’da hakimiyet kurdu

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş sonrası Batı’nın ve ABD’nin başlattığı ambargo Türk şirketlerine yaradı. Batılı şirketler Rusya pazarından hızla çekilirken, savaşta başarılı bir tarafsızlık politikası izleyen Türkiye, ticari başarıya da imza attı. İşte detaylar...

İbrahim Açar
İbrahim Açar

Rus danışmanlık şirketi Nikoliers, Türkiye’nin gelecek yıl yüzde 53’lük pazar payıyla ana ihracatçı olacağı tespitinde bulundu. Şirketin raporuna göre, Rusya pazarından yaptırımlar sonrası çıkan yabancı markaların yeri hızla doldurulurken, Türk şirketlerin bu konuda en aktif konumda olduğu ve 2024'de marka mağazalar açısından "ana ihracatçı" olacağı belirtildi.

Türk markalar Rusya’da hakimiyet kurdu

Nikoliers şirketi Analiz Grubu Başkanı Veronika Lejneva, gelecek sene piyasaya çıkacak yeni yabancı markaların yüzde 53'ünün Türkiye'den geleceğini belirtti.

Lejneva, "Birçok ülkenin şirketleri Rusya'da yeni perakende ağı kurma niyetlerini açıklamıştı. Marka sayısında Türkiye, Hindistan ve İran lider konuma yükseldiler. Bu ülkelerden toplam 35 marla zinciri Rusya perakende pazarında yer almaya hazırlanıyor" dedi.

Rus uzman, "Bu şirketlerin 24'ünün Türkiye'den gelmesi bekleniyor. Bu, Rusya'ya girmeye hazırlanan yabancı markaların yüzde 53'üne eşit. Ardından yüzde 18'i İran'dan, yüzde 7'si Hindistan'dan gelecek.Yüzde 80 ile en fazla marka giyim ve ayakkabı sektörüne gelecek" dedi.

Habere göre, Rusya pazarındaki dikkat çeken ilklerden biri, Türk mobilya markası Kelebek'in franchise olarak faaliyet gösterecek mobilya ve dekorasyon ürünleri mağazası açması oldu. Aynı alanda faaliyet gösteren bir diğer Türk şirketi Yataş, sonbaharda düzenlenecek Buybrand EXPO'da iki franchise konsepti sunacak.

Türk markalar Rusya’da hakimiyet kurdu ile ilgili etiketler ekonomi Rusya
GÜNÜN VİDEOSU

Tartıştığı adamı zıpkınla vurdu: Yaralı şahıs isyan etti: "Silah sık, bıçakla, bu ne lan?"

İstanbul'da 'yok artık' diyeceğiniz bir olay yaşandı. Yeşilköy Sahili'nde çıkan tartışmada, bir şahıs diğerini bacağından zıpkınla vurdu. Yaralı şahıs ambulansa taşınırken "Silah sık silah, bıçakla, bu ne lan" diye isyan etti.