Türk KOBİ’ler için Suudi Arabistan’da büyük fırsat var

Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki siyasi ilişkilerin iyileşmesi Türk şirketler için milyarlarca dolarlık fırsat oluşturdu. Uzmanlar, Türkiye’nin 10 yıl içinde Suudi Arabistan’daki bu fırsatların yüzde 10’unu alabileceğini düşünüyor.

İbrahim Acar
İbrahim Acar

Kamu Özel Sektör İş Birliği (KÖİ) Araştırma Merkezi Başkanı Dr. Eyüp Vural Aydın, Suudi Arabistan’da, kamu özel sektör iş birliği modeliyle yapılacak projelere, tüm dünyadan en doğru potansiyeli çekebilmek adına kurulan, The National Center for Privatization and PPP (NCP) Danışma Kurulu’na seçildi.

Dr. Aydın, “Türk firmaları inşaat ve altyapı projelerinde dünyaya kendini ispat etti. Özellikle ulaştırma, sağlık, turizm, şehircilik ve havalimanları konusunda dünya genelinde aranan özelliklere sahip şirketlere sahibiz. Bu durum ilgi çekiyor. Tüm bu özelliklerimizle, Suudi Arabistan’da da büyük bir fırsat olduğuna inanıyorum, hedefimiz Türk şirketlerinin
-önümüzdeki 10 yıl içinde- en az yüzde 10 pay almasını sağlamak” dedi.

Türk KOBİ’ler için Suudi Arabistan’da büyük fırsat var

The National Center for Privatization and PPP (NCP) / Ulusal Özelleştirme ve Kamu Özel Sektör İş Birliği Merkezi, Suudi Arabistan’da önümüzdeki dönemde yapılacak milyarlarca dolarlık dev kamu özel sektör iş birliği projelerin koordinasyon ve yönetimi yapacak.  11 bakanın yer aldığı NCP, yedi farklı ülkeden seçtiği uzmanlardan oluşan bir Danışma Kurulu belirledi. Kamu Özel Sektör İş Birliği Araştırma Merkezi Başkanı Dr. Eyüp Vural Aydın, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, İngiltere, Portekiz, İsveç ve Suudi Arabistan temsilcileri ile beraber bu kurulun üyesi oldu. NCP’nin amacı, KÖİ ekosisteminin performansını artırmak ve stratejik hedeflerine ulaşmaya destek olmak için en iyi yaklaşımları belirlemek. NCP danışma Kurulu ise KÖİ ekosistemi hakkında özel geri bildirim sağlama amacıyla hem kamu hem de özel sektör (finansörler, yatırımcılar ve danışmanlar) için prosedürleri iyileştirmeyi amaçlayacak ve hangi projede hangi firmanın doğru yetkinliklere sahip olduğunun belirlenmesinde kilit rol üstlenecek.

HEDEF TÜRK ŞİRKETLERİNE EN AZ YÜZDE 10 PAY

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Dr. Aydın, Suudi Arabistan’da milyarlarca dolarlık KÖİ projeleri için hazırlık olduğunu hatırlattı. “Bu projelerin koordinasyonu görevini üstlenen bir kuruma seçilen 8 danışmandan biri olmak hem şahsım hem de ülkem adına gurur verici” diye konuşan Aydın, Türk şirketlerinin, KÖİ projelerinde yetkinliğini tüm dünyaya ispatladığını ifade etti. “Suudi Arabistan’da da büyük bir fırsat olduğuna inanıyorum. 2040 yılına kadar yaklaşık 500 milyar dolarlık harcama yapılacak. Bu noktada Türk şirketlerini de pazara davet edeceğiz. Hedefimiz, Türk şirketlerinin en az yüzde 10 pay almasını sağlamak” diye konuşan Aydın, ülkedeki bürokratlara, KÖİ konusunda uzun süreli eğitimler verilmesi noktasında da ülkede faaliyet göstereceklerini sözlerine ekledi.

Türk KOBİ’ler için Suudi Arabistan’da büyük fırsat var ile ilgili etiketler Suudi Arabistan KOBİ
GÜNÜN VİDEOSU

Afrika ülkesinde darbe girişimi engellendi! Darbeye kalkışan grubun içinde 3 CIA ajanı yakalandı....

Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde (KDC), ordu, sabah saatlerinde başlayan bir darbe girişiminin güvenlik güçleri tarafından bastırıldığını duyurdu. Darbeye kalkışan grubun içinde ABD vatandaşı 3 CIA ajanı yakalandı.