Türk Hava Yolları'ndan büyük başarı: Günlük bin uçuş barajını aştı!

Koronavirüs ile mücadelede en etkili silah olan aşılama çalışmaları hızla artmasına paralel olarak esnetilen yasakların ardından turizm ve havacılık sektörü hareketlendi. Türk Hava Yolları (THY) salgının başlangıcından beri 25 Haziran günü ilk kez günlük bin uçuş barajını aşarak bin 65 sefer yaparken, aynı gün 840 uçağın iniş kalkış yaptığı İstanbul Havalimanı ise 116 bin yolcuyu ağırladı.

Türk Hava Yolları (THY) salgın döneminde ortaya koyduğu başarılı performans ile normalleşme sürecinde hızlı ve güçlü bir şekilde yükselmeye devam ediyor.

BAŞARILI KORONAVİRÜS STRATEJİSİNİN SONUÇLARI

Bu dönemde uyguladığı başarılı stratejinin sonuçlarını alan THY, 863 uçuş gerçekleştirdiği 4 Haziran'dan sonra geçen 21 günlük sürede günlük uçuş sayısını yüzde 23.4 oranında arttırdı. Bu yılın ilk 5 ayında Avrupa'da en çok uçuş gerçekleştiren havayolu olan THY, 25 Haziran Cuma günü gerçekleştirdiği bin 65 uçuş ile de salgının başlangıcından beri ilk kez günlük bin uçuş barajını geçmeyi başardı. THY, bin 65 uçuş gerçekleştirdiği 25 Haziran günü Türkiye'ye varış uçuşlarında yüzde 75.3, Türkiye çıkışlı uçuşlarda ise yüzde 68.2 doluluk oranıyla uçtu. Türkiye'ye geliş uçuşlarındaki dolulukta görülen yüksek oranda, turizm amaçlı seyahat eden yolcu talebinin pozitif etkisi görüldü.

Türk Hava Yolları'ndan büyük başarı: Günlük bin uçuş barajını aştı!

LİDER OLANA KADAR ÇALIŞACAĞIZ

Sonuçları değerlendiren THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı M. İlker Aycı,"Bu süreç, gökyüzüne yükselen uzun bir merdiven gibi. Güvenlik tedbirlerimizi aldık, ileriye odaklandık ve her basamakta daha güzel sonuçlar alarak yükseliyoruz. Çalışma arkadaşlarımızla emek vermeye, adım atmaya devam edeceğiz. Bulutların üzerinde lider olana kadar çalışacağız. Yeniden dört haneli uçuş rakamlarına ulaştığımız için mutluyum, her geçen gün hem bu sayıyı hem de doluluk oranımızı artıracağımıza inanıyorum" dedi.

Türk Hava Yolları'ndan büyük başarı: Günlük bin uçuş barajını aştı! - Resim : 2

İHL'DE BİR GÜNDE 116 BİN YOLCU

Avrupa Hava Seyrüsefer Güvenliği Teşkilatı'nın verilerine göre salgın döneminde Avrupa'da en çok uçuş gerçekleştirilen havalimanı olarak zirvedeki yerine koruyan İstanbul Havalimanı (İHL) ise aynı gün 116 bin yolcuya ev sahipliği yaptı. Salgının başlangıcından beri ilk kez 18 Haziran günü 100 bin yolcu sayısını geçen İstanbul Havalimanı'nı 25 Haziran günü ise en yüksek yolcu sayısına ulaştı. 25 Haziran günü 840 uçağın iniş kalkış yaptığı İstanbul Havalimanı'nı 37 bin 90'ı iç, 79 bin 90'ı da dış hat olmak üzere toplam 116 bin 180 yolcu kullandı.

(SABAH)

 

Türk Hava Yolları'ndan büyük başarı: Günlük bin uçuş barajını aştı! ile ilgili etiketler THY Türk Hava Yolları Baraj yolcu uçuş
GÜNÜN VİDEOSU

Hindistan'da korkunç kaza! 3 tren birbirine girdi: 288 ölü, 900'den fazla yaralı

Hindistan'da iki yolcu ve bir yük treninin çarpışması sonucu meydana gelen katliam gibi kazada son belirlemelere göre 288 kişi öldü 900'den fazla kişi de yaralandı.