“Türk Dünyası Sinemacılar Birliği” Bişkek’te kuruldu! Dünyaca ünlü yapımcı Narliyev başkan oldu

Türk Dünyası Sinemacıları ve emek verenler, Türk Dünyası Sinemacılar Birliği için Kırgızistan’da bir araya geldi. Birlik, ürk Dünyası Kültür Sanat ve Sinema Vakfı, Türkiye’den ve Türk Dünyası’ndan sinema ve televizyon dünyasından Kültür İnsanları, sanatçılar, belgeselciler ve yapımcılar tarafından kuruldu. Türk Dünyası Sinemacılar Birliği Başkanlığı’na ise, Türkmenistanlı ünlü yapımcı ve yönetmen Hocakulu Narliyev getirildi.

Mevlüt Yüksel
Mevlüt Yüksel

MEVLÜT YÜKSEL/ÖZEL HABER

Türk Devletleri sinemacıları, senarist, yapımcı ve yönetmenleri, ”Türk Dünyası Sinemacılar Birliği” Kırgızistan’da yapılan iki gün süren toplantıda biraraya geldi.

TÜRK DÜNYASI SİNEMACILARI KIRGIZİSTAN’DA BİRARAYA GELDİ!

Toplantıya Kırgızistan Sinemacılar Birliği Başkan Kulmendeyev Taalaybek Akjoltoyeviç ev sahipliğinde, Hocakulu Narlıyev, Kazakistan Sinemacılar Birliği Başkan Tursunov Yermek Karimjanoviç’i temsilen Kanat Torebay, Azerbaycan Sinemacılar Birliği Başkanı Balayev Rasim Ahmedoğlu, Azerbaycan II. Sinemacılar Birliği Başkanı Mamedova Şafiga Gaşimovna, Özbekistan Sinemacılar Birliği Başkanı Matçanov Matyakub Sadullaeviç, Tataristan’dan Milyauşa Aytuganova, Çuvaşistan’dan Aleksey Yeneykin, Türkiye’den Oyuncular Birliği Başkanı Renen Bilek, Dr. Ali Gemuhluoğlu, Türk Dünyası Kültür Sanat ve Sinema Vakfı Başkanı Erdoğan Erdoğdu ve Vakfın Yurtdışı Direktörü Bayram Bayammuhamedov, katıldığı toplantı Kırgızistan Sinemacılar Birliği Sinema Evinde yapıldı. Uzun çalışmalar ve müzakereler sonucunda Türk Dünyası Sinemacılar Birliği kurulması kararlaştırıldı. Türk Dünyası Sinemacılar Birliği Kuruluş Protokolü Kırgızistan Kültür Bakanlığı binasında katılımcı ülkelerin Sinemacılar Birliği Başkanları ve temsilcileri tarafından imzalandı.

“Türk Dünyası Sinemacılar Birliği” Bişkek’te kuruldu! Dünyaca ünlü yapımcı Narliyev başkan oldu

BİRLİĞİN AMACI VE GÖREVLERİ DE BELİRLENEREK İMZA ALTINA ALINDI!

Büyük ilgi gören toplantıda birliğin amacı, “gönüllü üyeliğe dayalı ve Türk Dünyasının Sinemacı meslek birliklerinin arasındaki uluslararası ilişkileri geliştirmeyi amaçlayan, Birlik üyelerinin mesleki dahil ortak çıkarlarını temsil etmek ile korumak için oluşturulmuş, tüzel kişiliklerden oluşan bir birlik olarak, uluslararası düzeyde çeşitli sinemacı uzmanlara profesyonel gelişimini teşvik etmek.” olarak belirlendi.Yine birliğin görevleri de, ”Devlet makamlarıyla işbirliğinin geliştirilmesi; sinemacılar(meslek) birliklerinin geliştirilmesi; sinemacılar (meslek) birliklerinin ve üyelerinin çıkarlarını temsil etmek ve korumak; Birlik üyelerine yasal, bilgi ve diğer hizmetlerin sağlanması; Birlik üyelerinin faaliyetlerinin koordinasyonu; sinemacılar (meslek) birlikleri için gerekli prodüksiyon ve sosyal altyapının oluşturulmasında hizmet verilmesi; faaliyetlerin kapsamının genişletilmesi ve geliştirilmesi için mümkün olan her türlü yardım ve ayrıca faaliyetleri birliğin amaç ve hedefleriyle tutarlı olan kamu ve diğer kuruluşlara destek; ortak yatırım ve diğer amaçlar için üyelerin maddi ve mali kaynaklarının bir kısmının yoğunlaşması; üyelerin tüm faaliyet alanları hakkında bilgi içeren veritabanlarının oluşturulması; belirlenen hedeflere ulaşmak için gerekli diğer görevleri yerine getirmek.” olarak imza altına alındı.

“Türk Dünyası Sinemacılar Birliği” Bişkek’te kuruldu! Dünyaca ünlü yapımcı Narliyev başkan oldu - Resim : 2

KURULUŞ PROTOKOLÜ BİRLİK OLARAK RESMİLEŞTİRİLDİ!

Türk Dünyası Sinemacılar Birliği Kuruluş Protokolü, Kırgızistan Kültür Bakanlığı binasında katılımcı ülkelerin Sinemacılar Birliği Başkanları ve temsilcileri tarafından imzalandı. Kırgızistan Sinemacılar Birliği Başkanı Kulmendeyev Taalaybek Akjoltoyeviç ev sahipliğinde, Kazakistan Sinemacılar Birliği Başkan Tursunov Yermek Karimjanoviç’i temsilen Kanat Torebay, Azerbaycan Sinemacılar Birliği Başkanı Balayev Rasim Ahmedoğlu, Azerbaycan II. Sinemacılar Birliği Başkanı Mamedova Şafiga Gaşimovna, Özbekistan Sinemacılar Birliği Başkanı Matçanov Matyakub Sadullaeviç, Türk Dünyası Kültür Sanat ve Sinema Vakfı Başkanı Erdoğan Erdoğdu tarafından imza ile resmileştirildi.Daha sonra Türk Dünyası Sinemacılar Birliği Kurucuları Kırgızistan Kültür Bakanlığında, Kırgızistan Kültür Bakan Yardımcısı tarafından kabul edildiler.Kırgızistan Sinema Genel Müdürünün de hazır bulunduğu bir toplantıda, Kırgızistan Kültür Bakan Yardımcısı tarafından hediyeler takdim edildi.

“Türk Dünyası Sinemacılar Birliği” Bişkek’te kuruldu! Dünyaca ünlü yapımcı Narliyev başkan oldu - Resim : 3

ERDOĞAN: ”ON BİNLERCE SEYİRCİNİN GÖNLÜNE ULAŞTIK”

Türk Dünyası Sinemacılar Birliği ile ilgili olarak, Türk Dünyası Kültür Sanat ve Sinema Vakfı Başkanı Erdoğan Erdoğdu bir açıklama yaptı. Aydoğdu açıklamasında, ”Türk Dünyası Kültür Sanat ve Sinema Vakfı olarak Türk kültür, sanat ve medeniyetinin, milli ve manevi değerlerinin gelecek nesillere doğru şekilde aktarılması ve geniş bir coğrafyada tanıtılması için çalışmalar yapmaktayız. Bu çerçevede Türk Dünyasının Sinemacılarıyla düzenlediğimiz festivaller, film haftaları ve çalıştaylar sayesinde güçlü, ayrıca anlamlı bir bağ kurduk. Türk dünyasının en doğusunda Saha Cumhuriyeti’nden Özbekistan, Kırgızistan, Kazakistan, en batıda Macaristan, Makedonya, Moldova/Gagauz Yeri’ne, Tataristan’dan Irak Türkmenlerine kadar çok geniş bir coğrafyada masken bulan ortak kültürümüze dair tarihi ve modern kurmaca ve belgesel türdeki konuları işleyen filmler, kültürel anlamda çok renkli çalışmalar ile on binlerce seyircinin gönlüne ulaştık.” dedi.

“Türk Dünyası Sinemacılar Birliği” Bişkek’te kuruldu! Dünyaca ünlü yapımcı Narliyev başkan oldu - Resim : 4

TÜRK DÜNYASI FİLMLERİ HAFTASI ETKİNLİĞİ YAPILDI!  

Öte yandan, kuruluş çalışmaları sırasında, Türk Dünyası Belgesel Film Festivalinin yedincisini büyük bir katılım ve coşkuyla gerçekleştirildi. Etkinlik ile ilgili olarak Aydoğdu: ”Türk Dünyası Belgesel Film Festivali” ülkemizde ve Türk Dünyası coğrafyasında, alanında yapılan en büyük organizasyon oldu. Türk Dünyası Filmleri Haftası yaptık. Türk Dünyası Sinemacılar Şuralarını gerçekleştirdik. Türk Dünyası Sinemacılar Çalıştayları yaptık. Türk Dünyası Sineması’nın çok kıymetli duayen isimlerinin de desteğiyle, her biri ülkemizde biricik olma özelliğine sahip önemli tecrübeler yaşadık, kabul gördük, her yıl 7-8 ülkede katılımı ve temsil kabiliyeti yüksek ortak programlar yaptık yapmaya da devam edeceğiz. Vakfımız sayesinde Türk Dünyası Sinema endüstrisi ile dünya film endüstrisi arasındaki bağlantıyı güçlendirecek, özellikle yapımcı ve yönetmenlerin dikkatlerinin kendi hikâyelerimize, tarihi köklerine ve kültürümüze yönelmesini teşvik edeceğiz. ”ifadelerini kullandı.

“Türk Dünyası Sinemacılar Birliği” Bişkek’te kuruldu! Dünyaca ünlü yapımcı Narliyev başkan oldu - Resim : 5

YENİ BİRLİĞİN NASIL KURULDUĞUNUN HİKAYESİ KİTAP OLARAK YAYIMLANDI!

Toplantının sonunda ise, Türk Dünyası Sinemacılar Birliğinin Hikâyesi, Türk Dünyası Kültür Sanat ve Sinema Vakfı tarafından kitap haline getirildi. Bu arada, Türk Dünyası Kültür Sanat ve Sinema Vakfı Onur Kurulu Başkanı Hocakulu Narlıyev ve Türk Dünyası Kültür Sanat ve Sinema Vakfı Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Dr. Alaattin Büyükkaya’nın takdim yazılarıyla yayımlandı.

“Türk Dünyası Sinemacılar Birliği” Bişkek’te kuruldu! Dünyaca ünlü yapımcı Narliyev başkan oldu ile ilgili etiketler Kırgızistan Sinema Türk dünyası
GÜNÜN VİDEOSU

İşte 5.1 büyüklüğündeki deprem sırasında Bursa'da yaşanan panik anı!

Merkez üssü Marmara Denizi Gemlik Körfezi olan 5.1 büyüklüğünde deprem sırasında Bursa'da panik anları güvenlik kameralarına böyle yansıdı.