TSK'daki uyuyan hücreleri tek tek deşifre etti

Darbe girişimiyle ilgili tutuklanan ve itirafçı olan H.P., askeri okul yıllıklarından, örgüt yapılanmasında yer alan ‘kripto’ subayları deşifre etti.

FETÖ’nün ‘ABD Colorado eyalet imamı’ olduğu belirtilen H.P., darbe girişimiyle ilgili soruşturmada 15 Ağustos’ta yakalandı. Tutuklanan H.P., pişmanlık yasasından faydalanmak istedi. H.P., geçmişte askeri lise ve harp okulu öğrencilerine son sınıfa gelene kadar ‘abilik’ yaptığını söyledi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, geçmiş yıllara ait askeri lise ve harp okulları yıllıklarını, öğrencilerin isimlerini gizleyerek H.P.’nin önüne koydu. H.P. fotoğraflara bakarak geçmişte ‘abiliğini’ üstlendiği TSK içindeki ‘kripto’ örgüt üyelerinin isimlerini söyledi. Araştırmanın ardından 28 albay, 5 astsubay ve bunlarla irtibatlı olduğu belirtilen 6’sı imam 39 kişi gözaltına alındı.

Savcı: Uyuyan hücreler

Savcı Can Tuncay, mahkemeye sevk yazısında, ‘kripto’, ‘uyuyan hücre’ diye adlandırılan şüphelilerin örgütün bir sonraki darbe benzeri eyleminde görev almak üzere gizlendiklerini, isimlerinin darbe başarılı olursa atanacaklar listelerinde yer almadığını belirtti. 39 şüpheli, önceki gün mahkemeye sevk edildi. 4 sivil ‘terör örgütü kurmak ve yönetmek’ suçundan, kurmay albayların da aralarında bulunduğu 16 asker ise ‘terör örgütüne üye olmak’ suçundan tutuklandı.

TSK'daki uyuyan hücreleri tek tek deşifre etti ile ilgili etiketler Haber
GÜNÜN VİDEOSU

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dev posteri 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ne asıldı! "Yine Reis, Yeniden Reis"

Cumhurbaşkanlığı seçiminin sonuçlanmasının ardından bir grup, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ne Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın posterini astı. O anları kameraya alan bir vatandaşın "Yine Reis, Yeniden Reis" sloganları attığı görüldü.