TRT Tabii Hay Sultan dizisinin konusu ne? Hay Sultan oyuncuları kimler? Hay Sultan dizisi nerede çekildi?

Hay Sultan dizisi, TRT'nin dijital platformu olan Tabii üzerinde görücüye çıktı. Diziyi merak eden seyirciler Hay Sultan'ın konusu ve oyuncu kadrosu gibi ayrıntıları araştırıyor. Peki, TRT Tabii Hay Sultan dizisinin konusu ne? Hay Sultan oyuncuları kimler? Hay Sultan nerede çekildi? İşte Hay Sultan dizisi konusu ve oyuncu kadrosu! Detaylar haberimizde...

Hay Sultan dizisi tüm dünya çapında kullanıma açılan Türk dijital platformu TRT Tabii'de sunulan ilk diziler arasında yer almasıyla gündeme geldi. Bu çerçevede meraklı seyirciler, 'TRT Tabii Hay Sultan dizisinin konusu ne?' veya 'Hay Sultan oyuncuları kimler?' gibi soruları araştırmaya başladı. Peki, Hay Sultan nerede çekildi? Hay Sultan disizinin konusu ne? Hay Sultan dizisi ne anlatıyor? İşte ayrıntılar...

TRT Tabii Hay Sultan dizisinin konusu ne? Hay Sultan oyuncuları kimler? Hay Sultan dizisi nerede çekildi?

HAY SULTAN DİZİSİNİN KONUSU NE?

"Hay Sultan" dizisi, 2023 yılında Türkiye'de seyirciyle buluşan etkileyici bir biyografi ve tarih türündeki televizyon dizisidir. Dizi, 12. yüzyılda Bağdat'ta geçen ve büyük bir İslam alimi olan Abdülkadir Geylani'nin hayat hikayesini konu alarak seyirciyi tarihi bir yolculuğa çıkarıyor.

Hikaye, Abdülkadir Geylani'nin uzun inziva sürecinin sona erip Bağdat'a dönüşünü odak noktasına alıyor. Bağdat'a dönüşünde, çölde karşılaştığı Eşref ile birlikte şehre giriş yapar. Ancak Bağdat'ta, Büyük Selçuklu İmparatorluğu'nun topraklarında adaletsizliğin ve karmaşanın hüküm sürdüğünü fark eder. Eşref ise yıllar önce Abdülkadir Geylani tarafından Bâtinilik'ten uzaklaştırılan ve dergaha kabul edilen bir birey olarak önemli bir rol üstlenir.

Hay Sultan, bu kabul öncesinde yaşananları da geriye dönerek anlatır. İsmaili Sabbahi'ler tarafından Abdülkadir Geylani'ye suikast görevi verilmiştir ve Eşref, Abdülkadir Geylani ile Bağdat'ta geçirdiği olaylar sonucunda olgunlaşır, onun müridi olur ve tasavvufi deneyimini tamamlar. Daha sonra Geylani'nin irşad amacıyla uzak diyarlara gönderdiği halifesi olur.

HAY SULTAN OYUNCULARI KİMLER?

Dizi, Emre Konuk'un yönetmenliğinde hayat bulurken, senaryosunu İsa Yıldız kaleme almıştır. Mehmet Özgür, Abdülkadir Geylani karakteriyle dizinin başrolünde yer alırken, Kerem Arslanoğlu Eşref karakterini, Okan Senozan Numan karakterini, Aytek Sayan ise Turahan karakterini canlandırıyor. Oyuncu kadrosunda ayrıca Melisa Aslı Pamuk, Aslı Melisa Uzun, Kevork Malikyan, Gülper Özdemir ve Cemal Toktaş gibi isimler yer alıyor.

TRT Tabii Hay Sultan dizisinin konusu ne? Hay Sultan oyuncuları kimler? Hay Sultan dizisi nerede çekildi? - Resim : 2

Dizi, 7 Mayıs 2023 tarihinde seyirciyle buluşmuştur. "Hay Sultan", izleyicilere tarihi ve dini bir perspektiften önemli bir şahsiyetin hayatını ve dönemin sosyal, siyasi ve kültürel koşullarını anlatmayı amaçlayan önemli bir yapım olarak öne çıkıyor.

TRT Tabii Hay Sultan dizisinin konusu ne? Hay Sultan oyuncuları kimler? Hay Sultan dizisi nerede çekildi? ile ilgili etiketler TRT Tabii
GÜNÜN VİDEOSU

Tekirdağ'da ilginç hırsızlık! An be an kaydedildi!

Tekirdağ'ın Muratlı ilçesinde güpegündüz yaşanan hırsızlık vakası pes dedirtti.