Trafik sigortasında yeni dönem: O sorun tarih olacak

Trafik sigortasında 26 milyon araç sürücüsünü ilgilendiren sorunlar tarih olacak. Yeni sistemle birlikte dinamik basamak modeline geçilecek. Böylece kaza yapmayan sürücüler yüzde 50 indirim imkanı kazanacak. Ayrıca riskli sürücüler için prim tutarı artacak.

Trafik sigortasında mevcut basamak sistemi genişletilerek dinamik basamak modeline geçilecek. Bu modelde kaza yapmayan sürücüler önemli bir avantaj elde ederek yüzde 50 indirim imkanı elde edecekken, riskli sürücüler için ise prim tutarı artacak.

Koronavirüs sonrası 26 milyon araç sahibinin en büyük dertlerinden biri olan zorunlu trafik sigortasındaki sorunlar 'kalıcı olarak' tarih oluyor.

Türkiye Sigorta Birliği, TOBB Sigorta Acenteleri İcra Komitesi, TOBB Sigorta Eksperleri İcra Komitesi ve diğer paydaşlarla belirlenen yeni yol haritası 26 milyon araç sahibini yakından ilgilendiren bu alandaki sorunları çözmek için gerekli önlemleri içerecek.

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) Başkanı Mehmet Akif Eroğlu trafik sigortaları için araç sahiplerini yakından ilgilendiren açıklamayı yaptı. Eroğlu şu ifadeleri kullandı:

"Trafik sigortasında mevcut basamak sistemini genişletiyoruz. Dinamik basamak yöntemiyle 7. basamakta bulunup 5 yıldır kaza yapmayan sürücüler 8. basamağa çıkacak ve sigorta poliçelerine yüzde 50 indirime ulaşacak. Çok riskli sürücüler 0. basamakta bulunacak ve yüzde 200 prim uygulanacak."

Trafik sigortasında yeni dönem: O sorun tarih olacak ile ilgili etiketler Araç sigorta