TOKi tarihinin en büyük sosyal konut projesi için talepler toplanmaya başlandı!

Toki’den tarihin en büyük sosyal konut projesi geliyor. Valilikler talep toplamaya başladı. İşte TOKİ 2022 sosyal konut projesine ilişkin tüm detaylar…

TOKİ 81 ile ucuz konut ile geliyor. Talepler toplanmaya başlandı. 

Hükümet satılık ve kiralık ev fiyatlarında yaşanan fahiş artışlar nedeniyle mağduriyetle karşılaşan vatandaşların sorunlarını çözmek amacıyla çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Konu ile ilgili verilen bilgiye göre, Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi olacak kampanya için hazırlıklar hız kesmiyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı konutu olmayan dar gelirliler için hayata geçirilecek olan sosyal konutlarda valilikler talep toplamaya başladı. Şehirlerdeki konut ihtiyaçlarına göre belirlenecek toplam konut sayısının rekor düzeye ulaşması öngörülüyor.

81 İLE REKOR KONUT PROJESİ 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi (TOKİ) eliyle şimdiye kadar yapılan sosyal konut projesinde toplamda 1 milyon 170 bin rakamı kaydedildi. Aktarılan detaylara göre, bir buçuk sene kadar önce 100 bin sosyal konut için adım atan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından tüm çalışmalar  bitirildi ve inşaatlara başlandı.

Sabah gazetesinden Seda Tabak'ın haberine göre, yeni sosyal konut hamlesi de Cumhuriyet tarihinin en büyük projesi olacağı için 81 şehirde bu sayının gelen talep doğrultusunda 200 bini aşacağı öngörülüyor. Merakla beklenen projelerle ilgili tüm detaylar ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Eylül ayında açıklanacak.

240 AY VADE FIRSATI 

Konutu bulunayan, herhangi bir mal veya mülk için hissedar olmayan dar gelirli vatandaşlar, uygun taksitlerle hayallerindeki konutlara kavuşacak. Konutlar için kuraya katılım gösterilmesinin ardından ev almaya hak kazanan kişiler, 20 seneye ulaşan vadelerle kira öder gibi ev taksitlerini ödeyecek.

Yine aktarılan detaylara göre, şehit yakınları ve gaziler için satışta özel kontenjanlar açılması planlanıyor. Söz konusu konutlar için belirlenmesi beklenen peşinat miktarının ise ev fiyatının yüzde 10'u kadar olması hedefleniyor. 2 oda 1 salon ve 3 oda 1 salon şeklinde tasarlanması öngörülen konutların fiyatları ise henüz belli değil.

Proje ile beraber, vatandaşların erişilebilir koşullarda konut sahibi olmasına imkan sunmak, fahiş kira bedellerini azaltmak ve pandemi sürecinde azalan konut arzını hızla yükselterek, inşaat sektörünün hareketlendirilmesi planlanıyor.

Vatandaşların kira öder gibi ev sahibi olacağı söz konusu projelerdeki daireler ailelerin erişebileceği fiyat ve koşullarda hayata geçirilecek. Yükselen inşaat maliyetleri ve arsa sorunu konusunda, tüm gerekli sübvansiyonların da devlet tarafından karşılanması sağlanacak.

GENÇLERE ÖZEL KONTENJAN İMKANI 

Çevre, Şehircilik ve Toplu Konut İdaresi Başkanlığının daha önce yaptığı sosyal konut projelerini kapsayan kampanyalarda dairesi bulunmayan emekliler için de ayrı kota tanındı. Söz konusu yeni projede de dar gelirliler, emekliler, şehit ve gazi yakınlarının dışında gençler ve yeni evlenecekler de ayrı kontenjanlarla değerlendirilecek. 

Anadolu şehirleri ve mega kent İstanbul'da belirli aile geliri üst sınırı ve daha önce evi bulunmaması şartlarının dikkate alınacağı kampanyada, başvurulardan sonra kura yoluyla konutlar belirlenecek.

Merakla beklenen Sosyal konut hamlesinde mega kent İstanbul'a önemli bir pay ayrılacağına vurgu yapan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, "81 ilimizde olduğu gibi; İstanbul'umuza yeni on binlerce konut kazandıracağız" diyerek, gençlerimize, yeni evli kardeşlerimize, engelli kardeşlerimize, emeklilerimize, şehit ve gazi ailelerimize özel kontenjanlar ayıracağız. Evi olmayan tek bir kardeşimiz kalmayana dek bu çalışmayı azim ve kararlılıkla sürdüreceğiz" açıklamasında bulunmuştu. Kurum, konuyla ilgili bir son dakika açıklamasında bulunarak, "Bu çerçevede inşallah eylül ayında, TOKİ Başkanlığımızın tüm Türkiye'de, 81 ildeki bu çerçevede İstanbul'da da Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesini başlatıyoruz ve evi olmayan tüm kardeşlerimiz ev alana kadar bu projeleri de yapmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

"Aidat öder gibi taksitlerle genç kardeşlerimize, emekli kardeşlerimize, engelli kardeşlerimize, şehit ve gazi ailelerimize kontenjan ayıracağız" ifadelerini kullanan Murat Kurum, "Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesini eylül ayı itibarıyla başlatacağız ve 81 ilimizde bu projelerimizi yapacağız" açıklamasında bulundu.

TOKi tarihinin en büyük sosyal konut projesi için talepler toplanmaya başlandı! ile ilgili etiketler TOKİ emlak ucuz konut
GÜNÜN VİDEOSU

Kastamonu'da şiddetli yağış! Dereler taştı, okullar tatil edildi

Kastamonu'nun İnebolu ilçesinde şiddetli yağış nedeniyle hayat durma noktasına geldi. İnebolu Çayı'nda ortaya çıkan görüntüler ise oldukça korkutucu.