TL’de reel anlamda değerlenme bekleniyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faizleri yüzde 45’te sabit tuttu. Ancak gerektiğinde artıracağını ve parasal sıkılaşmanın devam edeceğini belirtti. Bu veriler ışığında bankaların analistleri TL’nin değerleneceğini düşünüyor. Kıbrıs İktisat Bankası analizine göre, TL’de reel anlamda değerlenme bekleniyor. İşte detaylar...

İbrahim Acar
İbrahim Acar

Kıbrıs İktisat Bankası analizine göre, TL’de reel anlamda değerlenme bekleniyor.

TL’de reel anlamda değerlenme bekleniyor

Analizde şöyle denildi:

“TCMB beklenildiği üzere politika faizini değiştirmeyerek %45 seviyesinde sabit bıraktı. Karar metninde işlerin planlar doğrultusunda gittiğinin altı çizilirken, olası sapmalara karşı politika tepkisi verileceğinin de altı çizildi. PPK metnini enine boyuna okurken özellikle "Para politikasındaki kararlı duruş, dezenflasyonun ana unsurlarından olan Türk Lirası reel değerlenme sürecine katkı vermeyi sürdürecektir." cümlesi dikkatimizden kaçmadı.  

Bu cümleden -enflasyonla mücadelede kapsamında- TL'nin reel olarak değerleneceğini anlıyoruz. Özellikle, geçmiş tecrübenin gelecek fiyatlamasına yön teşkil ettiği de düşünülürse, yerel seçimlerden sonra müşterilerimiz ile yaptığımız görüşmelerde TL'de belirgin bir değer kaybı olabileceğini bekleyenlerin sayısının azımsanmayacak kadar çok olduğunu görüyoruz. Biz bu beklenti kampında olmadığımız gibi, uzun bir süredir tekrar ettiğimiz üzere, kurun enflasyondan bir tık da olsa daha az ve kademeli bir şekilde artacağını, TL'nin reel olarak değerleneceğini düşünmeye devam ediyoruz. Bu bağlamda yıl sonu için bilanço çalışma kurumuzun psikolojik 40 seviyesinde olduğunun bir kez daha altını çizmek gerekiyor.  
Bazı okurlarımız ise faiz indirimlerinin ne zaman başlayacağını da soruyorlar. Takdir edeceğiniz üzere, faiz indirimi için enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş için gerekli zeminin oluşması ve enflasyon beklentilerinin tahmin aralığına yakınlaşması gerekiyor. Bu ortama zemin sağlaycak şartların ise yılın son çeyreğinden önce oluşmayacağını; faiz indirimlerinin ise bebek adımları ile başlayacağını düşünüyoruz.  

TCMB her ne kadar dün faiz oranlarına 'dokunmasa' da, kredi büyümesi ve mevduat faizlerine de 'bakacaklarını' söyledi. Muhtemelen, talebi kısmak ve ekonomiyi soğutmak adına, kredi büyümesini yavaşlatıcı tedbirlerin (seçimden sonra kredi kartlarına yönelik sert tedbirler bekliyoruz) yanı sıra piyasa mevduat faizlerinin gerilemesine ve fazla likiditeye izin vermeyeceklerini de anlıyoruz. Bu bağlamda, gelin topu hep birlikte her hafta Perşembe günü açıklanan TCMB'nin ve BDDK'nın haftalık bültenlerine atalım; konuyu pekiştirelim.  

16 Şubat ile biten haftada, TCMB'nin brüt rezervleri 0,7 milyar dolar daha gerileyerek 134,2 milyar dolar seviyesine indi. Seçim sonrasında olumlu bir patikada ilerleyen ve döviz biriktirmeye başlayan TCMB'nin 2024 yılına pek de iyi başlamadığını görüyoruz. Sayıların dili ile konuşursak, 2024 yılındaki resim bizlere TCMB'nin brüt döviz ve altın rezervlerinin ~ 7 milyar dolar gerilediğini, net döviz pozisyonundaki erimenin ise (kamu dövizleri ve swaplar dışarı tutulursa) ~ 9 milyar dolar seviyesine ulaştığını gösteriyor. Daha basit bir yaklaşımla, seçim sonrası neredeyse 20 milyar dolar iyileşen net rezervlerin neredeyse yarısı eridi!  

TCMB'nin rezerv kompozisyonu, dövize olan talebinin yeniden hareketlendiğinin en büyük kanıtı olarak görülüyor. En basit TL mevduat faizinin bile yeniden yükselişe geçerek 2023 sene sonu seviyelerini üzerinde olması gerektiğini anlıyoruz (TL tutmanın 'anlamlı' bir getirisi olması gerekiyor!). Zaten, dün açıklanan haftalık veriler 3 aya kadar vadeli mevduat faiz oranının ortalamada %52,03 seviyesine gelerek yılın en yüksek seviyesini test ettiğini gösteriyor.”

NOT: Burada yer alan bilgiler yatırım tavsiyesi değildir.

TL’de reel anlamda değerlenme bekleniyor ile ilgili etiketler ekonomi Türk Lirası
GÜNÜN VİDEOSU

Provokasyon yapan DEM'li Sarıtaş'a Siirt Emniyet Müdüründen ayar! "Sen bu devletin vekili değilsin"

Siirt Emniyet Müdürü Necmettin Öztürk, dokunulmazlığını kullanarak provokasyon yapmak isteyen DEM Parti Siirt Milletvekili Sabahat Erdoğan Sarıtaş'a "Sen bu devletin milletvekili değilsin" çıkışında bulundu.