Tıpta bir ilk! Kendi böbreği yeniden nakledildi...

Böbrek taşı ameliyatından sonra böbreğini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalan Servet Demir (47), tıpta ilk kez uygulanan bir yöntemle böbreğinin kasık bölgesine nakledilmesiyle sağlığına kavuştu

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ilk kez yapılan bir operasyonla böbrek taşı operasyonu geçiren bir hastada ortaya çıkan idrar kaçağı nedeniyle hastanın böbreğini kaybetme tehlikesi olduğu belirlendi.

Böbrek sancısıyla hastaneye başvuran 47 yaşındaki Servet Demir'in böbreğinde taş olduğu tespit edildi. Kapalı yöntemle böbrek taşının çıkarılması sırasında böbrekle mesaneyi birbirine bağlayan idrar kanalının koparak dışarı çıkması sonucu hastanın böbreği operasyonda zarar gördü.

Diyarbakır'dan Ankara'ya sevk edilen Servet Demir, Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Genel Cerrahi Uzmanı Doç.Dr. Tahir Özer başkanlığındaki ekip tarafından hemen ameliyata alındı.

'YA TEK BÖBREKLE YAŞAYACAKTI YA DA NAKİL OLACAKTI'

Operasyona ilişkin açıklamada bulunan Doç.Dr. Tahir Özer, kapalı yöntemle böbreğin içindeki taşın dışarıya alınması amacıyla yapılan operasyonların zor ve komplikasyonları olan ameliyatlar olduğunu belirterek şöyle devam etti:

"Hastamız da böyle bir durumla karşı karşıya kalıyor. Hastanın da kendi üreter anatomisinden de kaynaklı olarak böbrekten mesaneye idrarı taşıyan yolların da dar olması sebebiyle böbrek taşını almak için içeriye yerleştirilen aletler dışarı alınırken böbrekten mesaneye idrarı taşıyan yola takılıyor. Bu esnada, böbrek ve mesane arasındaki idrar taşıyıcı sistem iptal oluyor. Üretilen idrar karın arka kısmındaki boşluğa akmaya başlıyor. Hastamız ileri teşhis ve tedavi amacıyla bize sevk edildi ve geldiğinde durumu ağırdı."

tp_iki

Doç.Dr. Tahir Özer, hastanın durumu için önlerinde iki seçenek olduğunu ve bunlardan birisine karar vermeleri gerektiğini belirterek, "Böbrek alınacaktı ve hasta tek böbrekle yaşamaya mahkum olacaktı ya da hastanın kendi böbreği mevcut olduğu yerden alınıp kasık bölgesine nakledilecekti. Kasık bölgesine nakletmemizin amacı mesaneye yakın olması. Böbrekle mesane arasındaki irtibatın daha kolay sağlanmasıydı" dedi.

'NAKİL OLANDA DEĞİL SAĞLAM BÖBREKTE SIKINTI YAŞADIM'

Böbreğinin yeri değişerek nakil olan Servet Demir, böbrek sancısının nakille sonuçlanmasını hiç beklemediğini ifade ederek, "Böbrek sancısıyla gittim, iki ayrı operasyon geçirdim. Nakil olduğum böbreğimde herhangi bir sıkıntı yaşamadım. Sağlam görünen böbrekte sıkıntı yaşadım ama nakil yapılan böbrekte sıkıntı yaşamadım. Hocalarım bu konudaki ilk ameliyat olduğunu söylediler. Hocalarımıza güvendik, şu anda ayaktaysak onların sayesinde oldu" diye konuştu.

Nakil olduğu dönemde uzman çavuş olarak görev yaptığını anlatan Servet Demir Demir, emekli olduktan sonra Edirne'ye yerleştiğini, şu anda kendi çay ocağını işlettiğini hastaneye de belli aralıklarla kontrol amaçlı geldiğini söyledi.

Organ naklinin önemine değinen Servet Demir Demir, nakil öncesinde organ bağışı yaptığını, ailesinden de organ bağışı yapanların olduğunu vurguladı.

Tıpta bir ilk! Kendi böbreği yeniden nakledildi... ile ilgili etiketler Sağlık Bilimleri Üniversitesi GATA tıp böbrek nakli doçdr tahir özer
GÜNÜN VİDEOSU

Bafa Gölü'nde pilotların kurtarılma anına ait görüntüler ortaya çıktı

Aydın Didim ilçesindeki yangına müdahale etmek için Bafa Gölünden su alırken bilinmeyen nedenle kırıma uğrayan Türk Hava Kurumu’na ait CL-125 tipi yangın söndürme uçağında bulunan personelin kurtarılma anları ortaya çıktı.