TİKA'dan Şili'deki, Filistinlilere yardım!

TİKA Şili’deki Filistin asıllıların kurduğu futbol kulubü ve huzurevine yardımda bulundu.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Şili’deki Filistin asıllıların kurduğu Deportivo Palestino Futbol Kulubü'ne ve huzurevine yardımda bulundu.

TİKA’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, bu ülkede 1920 yılında kurulan ve bugün birinci ligde mücadele eden Deportivo Palestino'nun antrenmanlarını daha iyi yapabilmesi için iki çim sahayı inşa etti.

Türkiye’nin Santiago Büyükelçisi Gülin Dinç, TİKA’nin inşa ettirdiği bu sahalarda idman yapacak gençlerin uluslararası başarılara ulaşmasını ümit ettiklerini ifade etti.

TİKA Doğu ve Güney Asya, Pasifik ve Latin Amerika Daire Başkanı Dr. Rahman Nurdun, Filistin halkına yapılmış yardımların Türk halkı nezdinde büyük bir öneme sahip olduğunu belirtti.

Deportivo Palestino Kulübü Başkanı Jorge Uauy, proje sayesinde iki halk arasındaki mesafelerin ortadan kalktığını vurgulayarak, Türkiye’ye şükranlarını sundu.

Törende takımın ana sponsoru olan Filistinli topluluğun bankasından da yöneticiler de hazır bulundu.

thumbs_b_c_3abc71daf14205fe268bf9594df016ff

FİLİSTİNLİLERİN HUZUREVİNİN KAPASİTESİ ARTILDI

Türk heyet daha sonra, Union Arabe de Beneficencia yardımlaşma kuruluşunun yaklaşık 20 yıldır yaşlılara hizmet veren huzurevinde yapılan kapasite artırma çalışmalarının tamamlanması nedeniyle düzenlenen törene iştirak etti.

Törene Filistin’in Santiago Büyükelçisi Imad Nabil Jadaa, Şili’deki Filistin asıllı milletvekillerinden Cristian Moreira Barros, Filistin Spor Kulübü Başkanı Maurice Khamis Massu, Union Arabe de Beneficencia Başkanı Jose Khamis Brahim ve eğitimini Heybeliada Ruhban Okulunda tamamlayan Şili Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu Sergio Abad ile diğer davetliler katıldı.

Filistinli Büyükelçi Jadaa buradaki konuşmasında çalışmaların iki ülke arasındaki sınır tanımayan dostluğun simgesi olduğunu bildirdi.

Bu dostluğun devam edeceğinden şüphe duymadığını aktaran Jadaa, Filistinliler ve tüm Araplar adına Türkiye’ye teşekkür etti.

Brahim, TİKA’nın, daha önce bu konudaki yardım talebinin iletilmesinden hemen sonra harekete geçtiğini ve ihtiyaçlarının karşılandığını açıkladı.

TİKA’nın çalışmasıyla 6 ay gibi kısa bir sürede eskimiş yapının yenilendiğini ve kapasitesinin artırıldığını belirten Brahim, “Türk hükümetine şükranlarımızı sunmak için kelimeler yetersiz kalıyor.” ifadesini kullandı.

Başpiskopos Abad, toplumların farklı dinlere mensup olmalarına rağmen bu tür yardımlarla dostluğun pekiştiğine değinerek, bu yardımlarla barışa ulaşılabileceğine dikkati çekti.

20182FMart2F20180311_2_29163114_31535312

ORTODOKS KİLİSESİNE ZİYARET

Türk heyet son olarak St. Jorge Ortodosk Kilisesini ziyaret etti.

Heyet burada Başpiskopos Abad’a Türkiye Cumhuriyeti’nin her türlü işbirliğine açık olduğunu belirtti. Heyet daha sonra kilisenin acil ihtiyaç duyduğu bazı konular için teknik inceleme yaptı.

TİKA'dan Şili'deki, Filistinlilere yardım! ile ilgili etiketler TİKA Şili filistinliler yardım
GÜNÜN VİDEOSU

Kastamonu'da şiddetli yağış! Dereler taştı, okullar tatil edildi

Kastamonu'nun İnebolu ilçesinde şiddetli yağış nedeniyle hayat durma noktasına geldi. İnebolu Çayı'nda ortaya çıkan görüntüler ise oldukça korkutucu.