Ticaret Bakanlığı hem Türkçe hem de İngilizce uyarı geçti

Ticaret Bakanlığı, Türkiye’ye gelecek olan hem yabancı plakalı araç kullanan Türk vatandaşları ve araçlarıyla gelecek olan yabancı turistleri uyardı. İşte detaylar...

Basın açıklamasında, “Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere Dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşayan vatandaşlarımızın önemli bir kısmı, ülkemize yabancı plakalı taşıtları ile gelerek, hem vatanımıza hem de yakınlarına olan hasretlerini gidermektedir. Ülkemize gelen vatandaşlarımız ve diğer ülke vatandaşlarının kara gümrük kapılarımızda bekletilmeksizin işlemlerinin yapılması, Bakanlığımızın öncelikleri arasına konularak gerekli tedbirler alınmaktadır.” denildi.

Ticaret Bakanlığı hem Türkçe hem de İngilizce uyarı geçti

Hem Türkçe hem de İngilizce hazırlanan açıklamada şöyle denildi: “Bakanlık olarak, ülkemizi ziyaret etmek isteyen tüm misafirlerimize şimdiden hoş geldiniz diyoruz.
Hizmet verdiğimiz misafirlerimize karşı sorumluluk bilincimizin bir gereği olarak, yabancı taşıtları ile ülkemize gelmek isteyen vatandaşlarımızın ve diğer ülke vatandaşlarının, ülkemize girişte mağduriyet yaşamamaları için aşağıdaki hususlara dikkat etmelerinin yararlı olacağını hatırlatmak isteriz:

 1.  Size ve taşıtınıza ait bilgileri seyahatiniz öncesinde Bakanlığımızın internet sayfasında yer alan (www.ticaret.gov.tr) “E-İşlemler” menüsünden veya “e-Devlet Kapısı” üzerinden (https://www. turkiye.gov.tr/gtb-tasit-on-beyan) ulaşılabilen “Taşıt Ön Beyan Uygulaması” na cep telefonu, tablet ya da bilgisayar vasıtasıyla kolaylıkla girebilirsiniz. Uygulamaya girdiğiniz bilgiler sistemlerimize otomatik olarak aktarılacağından, gümrük memurunun bilgileri kontrol ederek onaylaması ile kayıt işleminiz kısa bir sürede tamamlanacaktır.
 

2.  Ülkemize giriş yapacağınız tarihten geriye doğru son bir yıl içinde en az 185 gün yurtdışında bulunduğunuzdan emin olunuz. Bu durumun e-devlet üzerinden sorgulanması mümkündür.

 3.  Ülkemize giriş esnasında taşıtı getiren kişinin ehliyetinin ve pasaportunun veya pasaport yerine geçen kimlik belgesinin ibraz edilmesi gerekmektedir.

 4.  Yabancı pasaportla giriş yapmanız durumunda oturum izni hariç en fazla 90 gün süre verilmektedir. Türk vatandaşı, çifte vatandaş veya mavi kart sahibi kişilerin ise bu durumlarına uygun kimlik veya pasaportları ile giriş yapmaları halinde taşıtlarına 730 gün süre verilir.

 5.  Ülkemize girişte taşıta ait Türkiye'de geçerli sigorta poliçesi ile taşıtın ruhsatının ibrazı zorunludur.

 6.  Yurtdışından emekli olanlara sağlanan kolaylıklardan yararlanmak için, konsolosluk veya elçilik onaylı Türkçe tercümeli emeklilik belgenizi yanınıza almayı unutmayın.

 7.  Başkası adına kayıtlı bir taşıtla gelmeniz durumunda geçerli bir vekaletname ibraz edilmesi gerekmektedir.

 8.  Verilen süre içerisinde taşıtın Türkiye’de bırakılarak yurtdışına çıkış yapılmak istenilmesi halinde, taşıtın gümrük idaresine teslim edilmesi veya taşıtın başka birisi tarafından kullanılmayacağını belirten taahhütnamenin verilmesi gerekmektedir. Aksi taktirde idari para cezası uygulanır. Bu taahhütname en yakın gümrük idaresine müracaat edilerek veya e-Devlet üzerinde yer alan "Yurt Dışına Taşıtsız Çıkışlarda Taahhütname Verme ve Kaldırma" hizmeti kullanılarak verilebilir.

 9.  Geçici olarak ithal edilen taşıt; hak sahibinin Türkiye’de bulunması şartıyla, bu kişinin ikamet yeri Türkiye Gümrük Bölgesi dışında bulunan eşi, annesi, babası ve çocukları tarafından kullanılabilir.

 10. Ülkemize getirildikten sonra taşıtın hak sahibi olmayan kişilerce kullanılması veya süresi içesinde yurtdışına çıkarılmaması durumunda cezai müeyyide ile karşılaşacağınızı unutmayınız.

Citizens of Türkiye and of other countries who want to bring foreign vehicles to Türkiye temporarily for private use are advised to pay attention to the following points.

 1.  You may declare the information about your vehicle and yourself easily via mobile phones, tablet or PC before your travel by means of Vehicle Pre-declaration application which can be accessed from “https://uygulama.gtb.gov.tr/Tasit1OnBeyan/” or “https:// www.turkiye.gov.tr/gtb-tasit-on-beyan” websites. The customs officer only approves the transaction by checking the information transferred from the application to the system automatically so transactions at the customs office will be completed faster.


 

3.  When entering Türkiye, the driver's license and passport of the person who brings the vehicle or an identity document that replaces a passport must be presented.

 4.  If you enter with a foreign passport, a maximum of 90 days is given, except for those who have a residence permit. If you enter with a Turkish identity card, Turkish passport or blue card, your vehicle will be given 730 days of stay in Türkiye.

 5.  When entering Türkiye, you must present the vehicle's registration and an insurance policy of the vehicle which is valid in Türkiye

 6.  In order to use the benefits provided to those who retire from abroad, you should bring your retirement certificate approved by the consulate or embassy with you.

 7.  If the vehicle does not belong to you, a valid power of attorney is required.

 9.  Provided that the vehicle owner is in Türkiye, it can only be used by his wife, parents and children whose place of residence is outside Türkiye.
 

10. If the vehicle is used by non-entitled persons or if it is not taken abroad within the given period, an administrative fine will be applied.

Ticaret Bakanlığı hem Türkçe hem de İngilizce uyarı geçti ile ilgili etiketler ekonomi Ticaret Bakanlığı
GÜNÜN VİDEOSU

Esenyurt'ta sokak ortasında dehşet! Elinde silahla koşarak gelen şahıs, 2 genci vurdu...

Esenyurt'ta 2 kişi, aralarında husumet bulunan bir şahıs tarafından sokak ortasında silahla vuruldu. Yaralanan 2 kişi hastaneye kaldırılırken, saldırı anı kameraya yansıdı.