THY'den 'Omicron kaynaklı uçuş kısıtlaması' açıklaması yapıldı!

Tüm gezegende hızla yayılan Omicron, dünyayı alarma geçirdi. Türkiye'de varyantın görüldüğü 5 ülkeye uçuşları durdurdu. Omicron varyantı tedbiri kapsamında 5 ülkeden Türkiye'ye seyahat kısıtlaması kararıyla ilgili Türk Hava Yolları'ndan da uyarı geldi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dünyada hızla yayılan Omicron varyantı kaynaklı artan vakalar sebebiyle, Botsvana, Güney Afrika Cumhuriyeti, Mozambik, Namibya ve Zimbabve'den Türkiye’ye tüm kara, hava, deniz ve demiryolu sınır kapıları yoluyla seyahat edilmesine izin verilmediğini duyurmuştu.

TÜRK HAVA YOLLARI'NDAN YOLCULARA UYARI

Türk Hava Yolları (THY), Omicron bağlantılı seyahat kısıtlamasıyla ilgili yolcularını uyardı.

THY’den yapılan açıklamada şöyle denildi:

Koronavirüs (COVID-19) küresel salgınıyla mücadele tedbirleri kapsamında, 27 Kasım 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti resmi otoritelerince ülkeye girişlere ilişkin aşağıdaki kararlar alınmıştır.

Güney Afrika, Botsvana, Mozambik, Namibya ve Zimbabve'den uçuşlar ikinci bir bildirime kadar durdurulmuştur.

Son 14 gün içinde bu ülkelerden herhangi birinde bulunmuş olup başka bir ülkeden Türkiye'ye giriş yapmayı planlayan yolcuların Türkiye'ye girişten azami 72 saat önce yapılmış negatif PCR test sonucu ibraz etmesi zorunludur.

Bu yolcular valiliklerce belirlenen yerlerde 14 gün süreyle karantina altına alınacaktır. Karantina sürecinin 10. gününde yapılacak olan PCR test sonucunun negatif çıkması halinde karantina süreçleri sonlandırılacaktır.

10. günde PCR testi yaptırmayanlar ise 14 gün boyunca karantinada tutulacak, test sonuçlarının pozitif çıkması durumunda Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünce yayınlanan güncel pandemi rehberi doğrultusunda hareket edilecektir.

Konaklama ve havalimanlarından transfere ilişkin ücretler yolcular tarafından karşılanacaktır.

Karantinaya girecek olan yolcuların Türkiye'ye gelmeden önce konaklama ücretini ödemiş olmaları gerekmektedir.

İlgili ücreti ödememiş olan yolcular uçuşa kabul edilmeyecektir.

THY'den 'Omicron kaynaklı uçuş kısıtlaması' açıklaması yapıldı! ile ilgili etiketler Türk THY Uyarı hava yolları Omicron Açıklama
GÜNÜN VİDEOSU

Azerbaycanlı TV spikerinin Kılıçdaroğlu yorumu gündem oldu: Bay Bay Kemal, vay vay Kemal oldu!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın karşısında bir düzine yenilgi alan Kılıçdaroğlu'nun durumuna Azerbaycanlı TV spikerinin yorumu gündem oldu. Azerbaycanlı TV spikeri, "Önce Bay Kemal, sonra Bay Bay Kemal, nihayetinde ise vay vay Kemal" dedi.