TFF'den tarihi hakem projesi! Başkan Mehmet Büyükekşi resmen açıkladı...

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi açıklamalarda bulundu. Büyükekşi hakem kararlarını her salı yayıncı kuruluş ekranlarında değerlendireceklerini ifade etti. İşte ayrıntılar...

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, Riva'da gerçekleştirilen MHK Ağustos Ayı Eğitim Semineri'nde Süper Lig'in 4. haftasından itibaren hayata geçirilecek yeni projeyi açıkladı.

Yeni dönemde hakem kararlarının televizyonda değerlendireleceğini açıklayan Büyüekşi, "Gerek adaylık dönemimde gerekse de göreve geldiğimiz dönemde fair-play konuşulduğu, izleyenlerin zevk alacağı bir futbolu oluşturmak için yola çıktık. Hakemlerimizle ilgili iyileştirme geliştirme çabalarına başladık. Düzgün işleyen, itiraz edenlerin bile destekleyeceği bir sistem kurmak istiyorduk. Bu sistem bugünden yarına çok daha iyi olacak. bunun için sabır gereklidir. Her şey çok açık, anlaşılır ve şeffaf olacak. Hakem hatalarının çok daha az konuşulduğu bir ortam oluşturacağız" dedi.

İŞTE MEHMET BÜYÜKEKŞİ'NİN AÇIKLAMALARI:

"VAR'da teknik olanaklarımızı daha da geliştirdik. Saha ve VAR hakemimizi ayırdık. Hakem VAR iletişimini asgari düzeye indirip sadece fayda odaklı diyaloğa indirdik. Bu yapının ilk iki haftasında yüksek bir verimlilikle işlemesi doğru yolda olduğumuzu gösterdi. Hakem atamalarımız sayısal gözlemci raporlarının sisteme girilmesiyle algoritmanın yaptığı değerlendirmeyle gerçekleşiyor. Hakem atamaları MHK veya TFF insiyatifiyle gerçekleşmiyor."

BEŞİKTAŞ'A CEVAP

"Hakem atamalarını algoritma yapıyor. 'O hakemi istemiyorum, bu hakemi istemiyorum' sözlerinin karşılığı bizde yok. Bunu herkes böyle bilsin."

"BU GÜZEL SİSTEME İNANIN"

"Daha fazla maç oynandıkça elimizde daha fazla veri olacak. Henüz 2. haftadayız. Bu güzel sisteme inanmanızı ve güvenmenizi istiyoruz. Sabır ve anlayış rica ediyorum arkadaşlar."

TARİHİ KARAR; TV'DE DEĞERLENDİRME

"Süper Lig'in 4. haftasından itibaren MHK Başkanvekili ve MHK Hakem Danışmanı, her hafta salı günü yayıncı kuruluşla belirlenen bir saatte haftanın hakem performanslarını görüntülü olarak değerlendirecekler."

"HAKEM HAVUZUNU GENİŞLETMEK İSTİYORUZ"

"Süper Lig hakem havuzunu genişletmek istiyoruz. Algoritmamızın kriterlerine uyan 1. Lig hakemlerine de Süper Lig'de görev vermeye başlayacağız."

VAR KAYITLARI

"VAR kayıtlarını yayınlamak yasak. İngiltere'de geçen gün yayınlanmasına yönelik böyle bir gelişme yaşandı, takip edeceğiz. Yayınlanmasında sorun olmazsa, biz de gerekeni yaparız."

TFF'den tarihi hakem projesi! Başkan Mehmet Büyükekşi resmen açıkladı... ile ilgili etiketler Süper Lig TFF Türkiye Futbol Federasyonu mehmet büyükekşi
GÜNÜN VİDEOSU

Yavuz Ağıralioğlu "AK Parti muhalefeti dağıtmak istiyor" diyen Öztrak'ı ti'ye aldı!

İYİ Partili eski vekil Yavuz Ağıralioğlu katıldığı bir canlı yayında muhalefeti ti'ye aldı. Faik Öztrak'ın "AK Parti muhalefeti dağıtmak istiyor." sözlerini değerlendiren Ağıralioğlu, "Olağanüstü bir tespit. Demek ki siyasi zeka yenildikçe açılıyor" dedi.