Teröre karşı yeni sistem! Kritik noktalara kurulacak

Hükümet, terör saldırılarına karşı güvenlikle birlikte teknolojik önlemleri de en üst düzeye çıkarıyor.

İçişleri Bakanlığı, terörle mücadele kapsamında şehirlerin güvenliği için "akıllı devriye- plaka tanıma" sistemi projelerini gündemine aldı. Havaalanları, metro, otobüs terminalleri, kritik noktalara kurulacak sistemle şüpheli işlemler takibe alınırken, yüz taraması yapılabilecek, patlayıcı yüklü araçlar belirlenebilecek. Polis araçlarının üzerine takılacak bu sistemle şüpheli görülen araç sürücülerinin 1 saniyede yüz taraması yapılabilecek, şehirlerin üç boyutlu resmi çekilerek Emniyette oluşturulacak veri bankası üzerinden suçlular anında tespit edilecek. Türkiye'de yazılım ihracatının dörtte birine sahip olan, Ankara'nın MOBESE sistemini kuran Ekin Teknoloji'nin Emniyet için hazırladığı sistem patlayıcıları da algılıyor.

HER YÜZÜ KAYDEDİYOR

ABD, Ortadoğu ve Azerbaycan'da emniyetle çalışan Ekin Teknoloji'nin Yönetim Kurulu Başkanı Akif Ekin, "Yüz tanıma, plaka tanıma, araçların marka, model ve rengini belirleyebiliyoruz. İnsanların yüzünü tanımlayabiliyoruz. Tanımadığımız kişileri yüz tanıma sistemine kaydediyoruz. Şüpheli biri havalimanına geldiğinde şüpheli bir durum varsa bakıyorsunuz. Sistem size özel ve tek olan bir kimlik numarası veriliyor. Bu şekilde kayıtlara ulaşılıyor. Sadece yazılım değil ürün de geliştiriyoruz" dedi.

Teröre karşı yeni sistem! Kritik noktalara kurulacak ile ilgili etiketler Haber
GÜNÜN VİDEOSU

Fatih Portakal Kılıçdaroğlu'nu topa tuttu: Ya safım ya aptalım, benden pas!

Seçim öncesi Kemal Kılıçdaroğlu'nu öve öve bitiremeyen Portakal, seçimin ardından CHP'de demokrasi olmadığını belirterek, "Basiretsiz, korkak bir lider var. Benim gözümde Kemal Kılıçdaroğlu artık böyledir. Yazık ya, böyle mi yönetecektiniz insanları. Saf mıyım ben? Ya safım ya aptalım. Bu kadar yeter. Benden pas" dedi.