Terör destekçilerine basın kartı yok!

Basın Kartı Yönetmeliği'nde yapılan değişiklik Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kararın Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan İletişim Başkanı Fahrettin Altun, "Terör ve şiddet propagandası yapanların basın kartının arkasına sığınmalarının önüne geçen maddeler güçlendirildi." dedi.

Basın Kartı Yönetmeliğinde yapılan değişiklik ile terör ve şiddet propagandası yaparak, basın kartı ardına sığınmaların önüne geçecek adımlar atıldı.

Değişikliklere ilişkin hükümler bugün, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile Resmi Gazete’de yayınladı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Başkanı Fahrettin Altun, değişikliklere ilişkin sosyal medya hesabından bir paylaşım yaptı.

"BASIN KARTININ SAYGINLIĞINI ARTTIRMAYI SÜRDÜRECEĞİZ"

Altun, paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

“Basın Kartı Yönetmeliğindeki değişiklikler Resmi Gazetede yayınlandı. Terör ve şiddet propagandası yapanların basın kartının arkasına sığınmalarının önüne geçen maddeler güçlendirildi. Söz verdiğimiz gibi basın kartının saygınlığını artırmayı sürdüreceğiz.” 

Yeni düzenlemeyle, basın kartı verilecek kişilerde aranan şartlara, 'Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, üyesi olmak veya yardım etmekten hüküm giymemiş olmak.' ibaresi eklendi.

BASIN KARTI İPTAL NEDENLERİ

Ayrıca şu hallerin varlığı halinde kartın iptaline karar verilebileceği ifade edildi:

- Taşıdığı sıfatın saygınlığına gölge düşürebilecek yöntem ve tutumlar sergilemek suretiyle basın meslek onurunu zedeleyecek şekilde faaliyette bulunması

- Şiddet ve terörü özendirecek, her türlü örgüt suçları ile mücadeleyi etkisiz kılacak içerik oluşturması

- Suça tahrik veya teşvik edecek ve suç ile mücadeleyi etkisiz kılacak faaliyetlerde bulunması.

“KARAR BAŞKANIN ONAYI İLE UYGULANIR”

Bu hallerin bulunması durumunda komisyon tarafından yapılacak incelemeler ve değerlendirmelerin ardından iptal kararına varılabileceği belirtildi.

Komisyon Başkanı tarafından verilen onay ile kararın uygulanmaya başlayacağı belirtildi.

Terör destekçilerine basın kartı yok! ile ilgili etiketler Twitter Fahrettin Altun Resmi Gazete basın kartı İletişim Başkanı