Teravih nasıl kılınır? 20 Rekatlık Teravih Her Camide Farklı mı Kılınıyor? İşte Teravih Duaları

Teravih namazı nasıl kılınır merak ediliyor. Ramazan ayının gelmesiyle birlikte camilerde kılınan ve 20 rekat olan teravih her camide farklı kılınabiliyor. Öte yandan teravih namazı evde de kılınabiliyor. Yatsı namazıyla birlikte kılınan teravih namazı nasıl kılınır, teravih namazında hangi sure ve dualar okunur? İşte detaylar...

Teravih Ramazan ayında kılınıyor. Nafile bir namaz olan teravih namazı 20 rekattır. İlk teravih ise oruçun başlamasından bir gün önce kılınıyor. Camilerde cemaatle kılınan teravih evde de tek başına kılınabilen namazdır. Teravih namazında okunan dualar arasında Sübhaneke ve Fatiha da yer alıyor. İşte teravih namazının kılınışı

TERAVİH NAMAZI NASIL KILINIR?

Önce yatsı namazının ilk sünneti, sonra farzı daha sonra da son sünneti kılınır. Sonra imam, müezzin veya cemaatten biri teravih namazına başlanacağını duyurur. İmam “niyet ettim Allah rızası için teravih namazını kılmaya ve kıldırmaya”, cemaat de “niyet ettim Allah rızası için teravih namazını kılmaya, uydum imama” şeklinde niyet ederek iftitah tekbiri alınıp namaza başlanır.

Bundan sonra imam ve cemaat gizlice "Sübhâneke"yi okur. Sübhaneke'nin okunması bitince, (Cemaat ayakta başka bir şey okumaz) imam gizlice Eûzü-Besmele, açıktan Fatiha ve bir sûre okur. Cemaatle birlikte rükû ve secdeleri yaptıktan sonra ikinci rekata kalkılır.

İkişer rekât halinde kılınacaksa ikinci rekâttan sonraki oturuşta "Tahiyyat”, “Salli-Barik” ve “Rabbena” duaları okunarak sağa ve sola selam verilir.

Eğer teravih dört rekât olarak kılınacaksa ilk oturuşta “Tahiyyat” ile birlikte “Salli-Barik” duaları okunarak kalkılır ve üçüncü rekâta kalkıldığında ise “Sübhaneke” duası okunur. Sonra imam gizlice Eûzü-Besmele, açıktan fatiha ve bir sure okur. Sonra rükû ve secdeleri yaparak dördüncü rekata kalkarlar. - İmam gizlice Besmele'yi, açıktan da fatiha ve bir sure okuyarak yine rükû ve secdeler yapılıp oturulur.

Teravih nasıl kılınır? 20 Rekatlık Teravih Her Camide Farklı mı Kılınıyor? İşte Teravih Duaları

Bu son oturuşta da imam ve cemaat "Ettehiyyatü, Allâhüme salli, Allâhümme barik, Rabbenâ âtina ve Rabbena firli" okuduktan sonra selâm verirler. Böylece teravih namazının ilk dört rekatı kılınmış olur.

Bundan sonra ayağa kalkılarak tıpkı tarif ettiğimiz gibi dörder rekat kılınmaya devam edilerek yirmi rekat tamamlanır.

Her selam verildiğinde “salat-ı ümmiyye”’nin okunması güzel olur. Teravih namazı ara vermeden kılınabileceği gibi ihtiyaca göre kısa aralar da verilebilir.

Teravih namazı bittikten sonra kısa bir duanın akabinde vitir namazı da cemaatle kılınır. Daha sonra tesbihat ve dua ile birlikte ibadet tamamlanmış olur.

Teravih nasıl kılınır? 20 Rekatlık Teravih Her Camide Farklı mı Kılınıyor? İşte Teravih Duaları ile ilgili etiketler teravih namazı teravih nasıl kılınır teravih kaç rekat
GÜNÜN VİDEOSU

Diyarbakır ve Mardin'de feci yangın! Ölü ve yaralılar var

Diyarbakır'ın Çınar ile Mardin'in Mazıdağı ilçeleri arasındaki alanda çıkan büyük yangına müdahale ediliyor. Yangın sebebiyle 2 vatandaş hayatını kaybederken çok sayıda yaralı olduğu belirtildi.