Television grubunun solisti Tom Verlaine hayatını kaybetti

1970'lerin New York punk sahnesinde rock grubu Television'ın solisti olarak ünlenen gitarist Tom Verlaine 73 yaşında hayata veda etti.

BBC'nin haberine göre, Ünlü gitarist Tom Verlaine yaşamını yitirdi. Verlaine'in ölümü, uzun süredir birlikte çalıştığı Patti Smith'in kızı Jesse Paris Smith tarafından duyuruldu. "Kısa bir hastalıktan sonra" öldüğünü söyleyerek bir neden belirtmedi.

 Television altın çağında üç İngiltere Top 40 hit single'ı kaydetti ve Marquee Moon ve Adventure albümleriyle beğeni topladı. İngiltere'de kendi anavatanları ABD'den daha başarılı oldular, ancak 1978'de ayrıldılar.

Television grubunun solisti Tom Verlaine hayatını kaybetti


TOM VERLAINE HAKKINDA

Verlaine, çağdaşlarının Blondie, The Ramones ve Talking Heads'in de dahil olduğu New York Bowery'deki artık feshedilmiş CBGBs kulübünden çıkan en yetenekli müzik pratisyenlerinden biri olarak kabul edildi.

Punk hareketi nedeniyle öne çıkmalarına rağmen, Verlaine ve gitarist arkadaşı Richard Lloyd'un uzun sololar ve cazdan etkilenen karmaşık rifflerle müzikleri rakiplerinden daha karmaşıktı.

Verlaine, New Jersey'de Thomas Miller olarak doğdu, ancak Fransız sembolist şair Paul Verlaine'e saygı için onun adnı sahne adı olarak aldı.

Television ayrıldıktan sonra, Kingdom Come adlı şarkısıyla Scary Monsters albümünde David Bowie'nin nadir bir cover versiyonuna ilham veren bir dizi solo albüm çıkardı.

Television 1992'de reform yaptı, kendi adını taşıyan üçüncü bir albüm çıkardı ve sonraki yıllarda ara sıra aktif oldu, 1980'lerin ve 1990'ların alternatif rock'ı üzerinde başlıca etki olarak anıldı.

Television grubunun solisti Tom Verlaine hayatını kaybetti ile ilgili etiketler