Tekel Bayileri Platformu ve Yardımlaşma Başkanları duyurdu: Sigara ve alkol fiyatlarına dev zam

Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş, sosyal medya hesabından Pernord Ricard grubu içkilere zam geldiğini bildirdi. Tekel Bayileri Yardımlaşma Derneği (TBYD) Başkanı Erol Dündar da sigaraya 2 lira zam geleceğini söyledi.

Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş, Pernord Ricard grubu içkilere zam geldiğini açıkladı. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Aybaş, ''Chivas 25 yıllık 500 TL zam diğerlerine 100 TL oranında zam geldi'' ifadelerini kullandı.

Aybaş'ın paylaştığı zamlı liste şöyle:

Tekel Bayileri Platformu ve Yardımlaşma Başkanları duyurdu: Sigara ve alkol fiyatlarına dev zam

SİGARA FİYATLARINA DA 2 LİRA ZAM

Son olarak temmuz ayı başında ÖTV zammı uygulanan ve 2 TL tutarında sigara fiyatlarına bir zam daha geliyor. Tekel Bayileri Yardımlaşma Derneği (TBYD) Başkanı Erol Dündar, yıl başından bu yana toplam 10 TL tutarında zamlanan sigara fiyatlarına ağustos ayında yaşanan maliyet artışları nedeniyle 2 TL dolayında zam yapılacağı söyledi.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre Dündar, "Sigaraya geçtiğimiz günlerde 2 lira zam yapıldı. Aslında 4 lira zam yapılacaktı ama firmalar 2 lirasını sübvanse etti. Sübvanse edilen 2 liranın zam olarak yansımasını bekliyoruz " dedi.

Sözlerinin devamında alkollü ürünlere de zam beklediklerini belirten Dündar, "Yüzde 10-15 civarında bir zam gelebilir" şeklinde konuştu.

ALKOL FİYATLARINDAKİ VERGİ

Vergi Uzmanı Ozan Bingöl, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda alkollü ürünlerden alınan vergilere ve miktarlarına dikkat çekti. Alkol oranı yüzde 45 olan 70'lik bir rakıyı örnek gösteren Bingöl, fiyatlandırmanın nasıl yapıldığını açıkladı. Bingöl, '94 liralık bir ürüne yaklaşık 241 lira vergi ödeyerek 335 liraya almış oluyoruz' ifadelerini kullandı.

İşte Bingöl'ün paylaşımları:

Alkol oranı %45 olan bir 70’lik rakının;
-Bayi kârı ve diğer giderler dahil ürün fiyatı: 94,12 TL
-ÖTV 189,78 TL
-KDV 51,10 TL
-Toplam vergi 240,88 TL
-Tavsiye edilen satış fiyatı 335 liradır.
Yani 94 liralık bir ürüne yaklaşık 241 lira vergi ödeyerek 335 liraya almış oluyoruz.

Alkol ürünlerindeki yüksek vergilemenin toplum sağlığını korumak ile bir ilgisi kalmamıştır. Temelde sadece “gelir odaklı” bir vergileme yaklaşımı oluşmuş ve hatta alkolden alınan ÖTV, bir vergi politikası aracı olmaktan çıkıp doğrudan yaşam tarzına müdahale aracına dönüşmüştür.

Tekel Bayileri Platformu ve Yardımlaşma Başkanları duyurdu: Sigara ve alkol fiyatlarına dev zam ile ilgili etiketler sigara zam Tekek Alkok
GÜNÜN VİDEOSU

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın basketbol performansı! Takımını böyle yönlendirdi: Tam bir oyun kurucu

Sporla her zaman yakından ilgili olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sık sık basketbol oynamayı da ihmal etmiyor. AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Varank, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da yer aldığı basketbol maçından görüntüleri paylaştı.