Tarımda üretici enflasyonu Temmuz'da sert yükseldi

Gıda ürünlerinin fiyatını doğrudan etkileyen üretici fiyat endeksi temmuzda yüksek oranlı arttı. Tarım-ÜFE, Temmuz'da aylık bazda yüzde 8,03 artarken, yıllık bazda yüzde 62,48 yükseldi. İşte detaylar...

İbrahim Açar
İbrahim Açar

Tarım ürünleri üretici fiyat endeksi (Tarım-ÜFE), Temmuz'da aylık bazda yüzde 8,03 yükselirken, yıllık bazda ise yüzde 62,48 arttı.

Tarımda üretici enflasyonu Temmuz'da sert yükseldi

Tarım-ÜFE'de bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 35,14 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 102,10 yükseliş gerçekleşti.

Sektörlerde bir önceki aya göre, ormancılık ürünleri ve ilgili hizmetlerde yüzde 6,84 artış, tarım ve avcılık ürünleri ve ilgili hizmetlerde yüzde 8,01 artış ve balık ve diğer balıkçılık ürünlerinde yüzde 10,16 artış gerçekleşti. Ana gruplarda bir önceki aya göre canlı hayvanlar ve hayvansal ürünlerde yüzde 3,00 artış, tek yıllık bitkisel ürünlerde yüzde 8,04 artış ve çok yıllık bitkisel ürünlerde yüzde 16,63 artış gerçekleşti.

Aylık Tarım-ÜFE'ye göre 7 alt grup daha düşük, 4 alt grup daha yüksek değişim gösterdi.
Aylık artışın yüksek olduğu alt gruplar yüzde 12,62 ile yumuşak çekirdekli meyveler ve sert çekirdekli meyveler ve yüzde 12,51 ile sebze ve kavun-karpuz, kök ve yumrular oldu. Bir önceki aya göre azalış gösteren tek alt grup ise yüzde 0,45 ile çeltik oldu.

Yıllık artışın düşük olduğu alt gruplar sırasıyla, yüzde 11,33 ile lifli bitkiler ve yüzde 17,99 ile tahıllar (pirinç hariç), baklagiller ve yağlı tohumlar oldu. Buna karşılık, yıllık artışın yüksek olduğu alt gruplar ise sırasıyla, yüzde 108,92 ile sebze ve kavun-karpuz, kök ve yumrular ve yüzde %90,79 ile canlı kümes hayvanları ve yumurtalar oldu.

Temmuz 2023'te, endekste kapsanan 87 maddeden, 21 maddenin ortalama fiyatında azalış, 59 maddenin ortalama fiyatında ise artış gerçekleşti.

Tarımda üretici enflasyonu Temmuz'da sert yükseldi ile ilgili etiketler ekonomi tarım enflasyon
GÜNÜN VİDEOSU

Fatih Vatan Caddesi'nde içinde hasta olan ambulans kaza yaparak yan yattı!

Fatih Vatan Caddesi'nde içinde hasta olan bir ambulans, kaza yaparak yan yattı. Olay yerine sağlık, itfaiye ve polis ekipleri sevk edildi.