Tarihin en büyük insani yardım çağrısı

Birleşmiş Milletler, koronavirüsle mücadele kapsamında düşük gelirli ve yardıma muhtaç ülkelere destek olmak amacıyla yapmış olduğu yardım çağrısını 10,3 milyar dolara çıkardı.

Birleşmiş Milletler, yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadelede düşük gelirli ülkelere yardımda bulunmak için yeni bir adım attı. Destekte bulunmak amacıyla  yaptığı yardım çağrısını 10,3 milyar dolara çıkaran BM, en büyük insani yardım çağrısında bulunmuş oldu.

Salgının ve beraberinde getirdiği küresel ekonomik krizin yıl sonuna kadar 265 milyon kişiyi açlığa sürükleyeceği uyarısı yapan BM; Afrika, Ortadoğu ve Latin Amerika'da 63 ülkede 250 milyon kişiye yardım ulaştırmayı hedefliyor.

"YIKICI BOYUTLAR YAŞANABİLİR"

BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock, yaptığı açıklamada, G20 ülkeleri bir an önce yardım için harekete geçmezse virüsün sağlığa etkisinden çok daha yıkıcı boyutlarda insani trajediler yaşanacağı uyarısında bulundu.

Lowcock, salgının doğrudan ve dolaylı etkileri yüzünden son tahminlere göre önlenebilir hastalıklar nedeniyle her gün 6 bin çocuğun da ölme riski olduğuna dikkati çekti.

"DESTEK YETERSİZ"

Savunmasız ve düşük gelirli ülkelere destek için 10,3 milyar dolar yardım çağrısı yapan Lowcock, zengin ülkelerin desteğinin yetersiz kaldığı ve harekete geçilmezse çok daha büyük felaketler yaşanacağı uyarısında bulundu.

BM, mart ayında ilk olarak yardıma muhtaç 40 ülkeye koronavirüs ile mücadelede destek için 2 milyar dolar yardım çağrısı yapmış, mayısta bu bu çağrıyı 6,7 milyar dolara çıkarmıştı.

Şimdiye kadar BM'nin yardım fonu için sadece 1,64 milyar dolar toplanabildi.

AA

Tarihin en büyük insani yardım çağrısı ile ilgili etiketler Birleşmiş Milletler Koronavirüs koronavirüs salgını insani yardım
GÜNÜN VİDEOSU

Seçim gününü kana bulayacaklardı! MİT ve Emniyet'ten DEAŞ operasyonu: Teröristler yakalandı...

28 Mayıs’ta gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde eylem hazırlığında oldukları tespit edilen 6 DEAŞ Terör Örgütü üyesi MİT ve Konya Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin operasyonuyla yakalandı.