Tarihçi Prof. Erhan Afyoncu’dan 1915 olaylarına 'soykırım' diyen Garo Paylan'a sert tepki!

Tarihçi Prof. Erhan Afyoncu, 1915 olaylarına ilişkin 'soykırım' ifadesini kullananları ve olayların 'soykırım' olarak tanınması için kanun teklifi veren HDP'li Garo Paylan'ı sert bir şekilde eleştirdi. Afyoncu "Eğer iddia edildiği gibi 1915’te bir soykırım yapılsaydı, 107 yıl sonra TBMM’de ne Ermeni kökenli bir milletvekili olur, ne de asılsız iftiralarla Türk milletini katil göstermeye çalışan bir teklif vermeye cesaret eden biri çıkabilirdi." dedi.

HDP'li Garo Paylan'ın 1915'teki sözde soykırım hakkında TBMM'ye kanun teklifi vermesi büyük tepki çekmişti. TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Paylan'ın sözde Ermeni soykırımının tanınmasını içeren kanun teklifini, içtüzük hükümlerine aykırı olduğu gerekçesiyle iade etmişti.

ERHAN AFYONCU'DAN GARO PAYLAN'A SERT TEPKİ

Milli Savunma Üniversitesi Rektörü Tarihçi Prof. Erhan Afyoncu'dan konuyla ilgili çok sert açıklama geldi.

"SOYKIRIM YAPILSAYDI TBMM'DE ERMENİ KÖKENLİ VEKİL OLMAZDI"

"Atalarımız tarihte hiçbir zaman soykırım yapmamışlardır" diyen Afyoncu, "Eğer iddia edildiği gibi 1915’te bir soykırım yapılsaydı, 107 yıl sonra TBMM’de ne Ermeni kökenli bir milletvekili olur, ne de asılsız iftiralarla Türk milletini katil göstermeye çalışan bir teklif vermeye cesaret eden biri çıkabilirdi." dedi. 

Prof. Afyoncu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Talat Paşa ve arkadaşları yönetimde hatalar yapsalar da samimi olarak Türk milletine hizmet etmeye çalışmış vatansever ve canlarını bu vatan uğruna vermiş Türk milliyetçisidirler. İsimleri ebediyen Türkiye Cumhuriyeti’nin her tarafını süsleyecektir.

"24 NİSAN ERMENİ TEHCİRİNİN BAŞLAMA TARİHİ DEĞİL"

Ermeniler, ABD başta olmak üzere her 24 Nisan’da Türkler aleyhine faaliyetler yaparlar. Ancak 24 Nisan Ermeni tehcirinin başlama tarihi değil, Ermeni komitelerinin kapatılması ve komitelerini ileri gelenlerinin bir kısmının tutuklanma tarihidir.

"İSTANBUL'DA 235 KİŞİ TUTUKLANMIŞTI"

1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı’ndan sonra Berlin Antlaşması ile kendilerine bağımsızlık verileceği ümidine kapılan Ermeniler, bu amaçlarına ulaşamayınca, hedeflerine varmak için terörizmi benimseyerek Taşnak ve Hınçak adlı terör örgütlerini kurdular. Osmanlı yönetimi bütün uğraşmalarına karşılık Ermeni teröristlerin saldırılarını durduramayınca 24 Nisan genelgesini çıkararak komiteleri kapattı ve komitelerle bağlantısı tespit edilenlerin bir kısmı tutuklandı. İstanbul'da tutuklananların sayısı 235'ti.

Ermeniler, I. Dünya Savaşı’na kadar olan dönemde 40 kadar isyan çıkardılar. I.Dünya Savaşı’nda Rus ordusuyla doğudaki savaşları fırsat bilip, bağımsızlık için harekete geçtiler.Osmanlı ordusunun iaşe ve ikmaline zarar verdiler. Ayrıca çeteler kurarak sivil Türklerden öldürdüler.

AFYONCU'DAN PAYLAN'A: ÖNCE TUTUKLANAN KOMİTECİLERİN SAYISINI VE KİM OLDUKLARINI ÖĞREN

HDP'li Garo Paylan'ın pespaye teklifi o kadar ciddiyetten uzak ki 24 Nisan’da tutuklanan Ermeni komiteleriyle bağlantılı kişilerin sayısını 250’ye yakın Ermeni aydını olarak veriyor. Paylan bir şey iddia edecekse önce tutuklanan komitecilerin sayısını ve kim olduklarını öğrensin.

"107 YILDIR HAZMEDEMİYORLAR"

24 Nisan tutuklamalarında çatışma meydana gelmediği gibi Ermeni ileri gelenlerine yönelik öldürme olayı da olmamıştı. Ancak komitelerin lider kadrolarının tutuklanması, muhtemel bir genel isyanın etkisiz ve lidersiz kalmasına yol açmıştı. Bu durumu 107 yıldır hazmedemiyorlar.

 

 

Tarihçi Prof. Erhan Afyoncu’dan 1915 olaylarına 'soykırım' diyen Garo Paylan'a sert tepki! ile ilgili etiketler Erhan Afyoncu Ermeni garo paylan 1915 olayları
GÜNÜN VİDEOSU

Tartıştığı adamı zıpkınla vurdu: Yaralı şahıs isyan etti: "Silah sık, bıçakla, bu ne lan?"

İstanbul'da 'yok artık' diyeceğiniz bir olay yaşandı. Yeşilköy Sahili'nde çıkan tartışmada, bir şahıs diğerini bacağından zıpkınla vurdu. Yaralı şahıs ambulansa taşınırken "Silah sık silah, bıçakla, bu ne lan" diye isyan etti.