Süperkritik yatırım alanları! Bitki özü teknolojisi büyük kazanç vaad ediyor

Bitkilerin özlerini çıkararak ‘süperkritik ekstrat’ adı verilen ürünler elde etmeyi sağlayan yeni teknoloji önemli iş sahaları yaratıyor. Türkiye bu alanı yeni yeni keşfediyor. Örneğin üzüm çekirdeklerinden elde edilen özler kalp-damar sağlığı için öneriliyor. Avrupa’da kenevir yağlarının küçük bir şişesi yüzlerce Euro’dan satılıyor. Bu teknoloji Türkiye’de de üretiliyor. İşletmeler bu alana giderek daha çok yatırım yapıyor. İşte detaylar...

İbrahim Açar
İbrahim Açar

Bu sektörde yatırım yapan Biyolog ve neuroscientist Can Kayacılar da bu konuda bir araştırma yaptı.

Süperkritik yatırım alanları! Bitki özü teknolojisi büyük kazanç vaad ediyor

1 LİRALIK HAMMADDEDEN 100 LİRALIK KAZANÇ
Hangi şehirde ne yatırım yapılabilir konusunda rehber niteliğinde çalışma konusunda bilgi veren Kayacılar,

“Türkiye ne üretirse kazanır? Epey zamandır bu konunun detaylarını çalışıyorum. Türkiye'nin hangi şehri, hangi tarımsal/bitkisel ürün üretiminde daha kritik öneme sahip? Bu konuda deyim yerindeyse istihbarat topluyorum. Süperkritik Ekstraksiyon Teknolojisi, 1 TL'lik ham maddeden, 100 TL'lik bir katma değer yaratabilir” dedi.

İşte Kayacılar’ın elde ettiği veriler:

“Aslında hepimizin bildiği şeyleri biraz farklı bir yorumla sizlere söyleyeceğim. Ülkemizin Trakya Bölgesi, Edirne ve civarı özellikle Ayçekirdeği ile biliniyor. Ayçekirdeği'nden sadece yağ değil, protein ve lif üretecek çok güçlü tesislerin bu bölgede olması gerekiyor. Yani süperkritik teknolojisi ile yağ, kalan posadan protein ve lif eldesi tesisi..

🇹🇷Adapazarı denilince benim aklıma "bal kabağı" geliyor. Burada bal kabağından bal kabağı çekirdeği yağı tesisi, kalan posadan da mutlaka bal kabağı çekirdeği proteini tesisi kurmak gerekiyor.

🇹🇷 Çanakkale: Türkiye diyabetle, kalp-damar hastalıkları, kanser ile savaşırken, Avrupa Birliği zeytinyağlarını nasıl zenginleştiririz diye AB Projeleri yürütürken, biz henüz Çanakkale'ye Zeytin Yaprağı'ndan Oleuropein ve Zeytin Polifenolleri elde edebilecek bir "Süperkritik Ekstraksiyon Tesisi" kurmamışız.. Kurmalıyız.

🇹🇷 Afyonkarahisar, Haşhaş Üretimi'nde Dünya'nın sayılı yerleri arasında. Haşhaş Tohumu Yağı, ve yağı alınmış posadan haşhaş bitkisel proteinleri süperkritik teknolojisi ve eklentileri ile üretilebilecek bir şey. Henüz yapmamışız. İnanılmaz değerli.

🇹🇷 Isparta-Burdur "gül" konusunda muazzam bir coğrafya. Oraya gerçekten büyük ölçeklerde bir süperkritik akışkan tesisi ve yardımcı yatırımlarla Türkiye'de özellikle tıbbi ve aromatik bitkilerden EN YÜKSEK KARI sağlayabiliriz. Henüz yapmamışız.

🇹🇷 Denizli ve çevresi "KEKİK" konusunda Dünya'da birinci. Kekik yağını ve oleoresinini Süperkritik ile henüz alacak bir tesis kurmamışız. Kaldı ki, süperkritik sonrası yağı tamamen alınmış kekikten lif de elde edebiliriz. Böyle bir tesisin, Kekik'ten yüksek katma değerli ürün üretilmesi amacıyla o bölgeye mutlaka kurulması gerekiyor.

🇹🇷 Çörekotu yağı ve kalan posası proteindir, liftir, melanindir, bir çok şeyi üretebilecek bir tesisi ŞanlıUrfa'da kurmamışız henüz mesela. Orada kurulacak bu tesis, sadece çörek otu değil, nane ve kırmızı biber de işleyebilir potansiyelde olacaktır.

🇹🇷Erzincan, Erzurum, Kars gibi şehirlerimize mesela Koyun Yününden lanolin ve d vitamini elde edebilecek bir tesis henüz kurmamışız.. D vitamini bırakın Türkiye'nin, Dünya'nın ihtiyacı. Türkiye'de 24 milyon koyun bulunmakta. Müthiş bir rakam!

🇹🇷İç Anadolu Bölgesi'ne Buğday Ruşeymi'nden Buğday Ruşeymi yağı süperkritik tesisinin mutlaka kurulması gerekiyor. Çünkü bu yağın sağlık faydaları gerçekten müthiş! Henüz kurmamışız.

🇹🇷 Karadenizin o muazzam gücü Fındık'tan, Süperkritik Fındık Yağı ve kalan %45-50 proteinli posadan yüksek protein içeren fındık tozları yapmamışız. Fındık için bir süperkritik tesis büyük bir ihtiyaç.”

 

Süperkritik yatırım alanları! Bitki özü teknolojisi büyük kazanç vaad ediyor ile ilgili etiketler ekonomi Bitki Karadeniz İç Anadolu Erzincan Kars Denizli