PKK'lı teröristler Kandil'den kaçıyor!

TSK, Kandil'in merkezine adım adım ilerlerken, paniğe kapılan PKK'lı teröristler, yönetim ve üst yapıyı İran sınırındaki Havraman bölgesine taşıyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Kandil’e yönelik başlattığı operasyon sürerken, terör örgütü PKK gücünü dağıtarak daha güvenli bulduğu alanlara çekilmeye başladı. PKK yönetim kademesi ise Süleymaniye’den Halepçe’ye uzanan, bir bölümü İran topraklarında bulunan Havraman bölgesine yöneldi. TSK’nın seçkin özel operasyon timleri eşliğinde Kandil’e yönelik sürdürülen kara harekâtında nokta operasyonlara hız verildi.

TSK 40 KM İÇERİDE

Son iki gündür dağlık bölgede bir çok noktada küçük gruplara bölünen teröristlerle yoğun çatışmalar yaşanıyor. Şemdinli sınırından Kuzey Irak topraklarında ilerleyen TSK, Sidekan kasabası çevresinde etki alanını genişletiyor. Komando ve özel harekât timleri bölgede 40 kilometre derinliğe kadar ilerleme sağladı.

Bölgede bir çok noktada sürdürülen kara operasyonuna savaş uçaklarının destek vermesi, İHA ve SİHA’ların tespit ettiği hedeflerin yoğun ateş altına alınması terör örgütünün hareket kabiliyetini felç etti. PKK’nın daha fazla kayıp vermemek için Kandil ve çevresindeki gücünü dağıttığı öğrenildi. Küçük gruplar halinde hareket eden örgütün, uçakların hedefi olmamak için sık sık yer değiştirdiği ifade edildi. Haberleşme sisteminde de kesinti yapan örgütün, Kandil ve çevresinde kullandığı telefon ve internet sistemini tamamen devre dışı bıraktığı ileri sürüldü.

Kandil bölgesinde belirlenen ana kamplar ve yönetim kademesinin bulunduğu noktaların savaş uçaklarınca sık sık vurulması örgütü yeni üs alanları bulmaya yöneltti. Bu kapsamda örgüt, komuta merkezini Hacümran ve Çoman’ı da içine alan Kandil bölgesinden Havraman alanına taşıdı. Kandil operasyonu öncesi Havraman alanında inceleme yapan terör örgütü, bu bölgeye taşınmaya yönelik bir süreden beri hazırlık yapıyordu.

‘ÖRGÜT ÇOK ZORDA’

Örgütün lider kadrosunun, kısa süre önce Süleymaniye kentinden Halepçe’ye kadar uzanan bir bölümü ise İran topraklarında olan Havraman bölgesine geçiş yaptığı öğrenildi.

Hacümran kasabasında yaşayan ve adının açıklanmasını istemeyen bir köylü, Türk savaş uçaklarının 15 günde bölgedeki hedefleri onlarca kez vurduğunu, yoğun bombalama nedeniyle örgütün zor anlar yaşadığını belirterek, “Bir süreden beri bölgede PKK’lıların hareketliliği dikkat çekiyordu. Gruplar halinde bölgeden ayrıldıklarına tanıklık ettik. Başta lider kadrosu olmak üzere çok sayıda PKK’lı Havraman bölgesine yerleşti” dedi.

O BÖLGE Mİ VURULDU?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “vurduk” dediği, PKK’nın lider kadrosunun toplantı alanının Hacümran bölgesindeki Dargalı alanındaki PKK kampı olduğu da ileri sürüldü. Vurulan kampla ilgili Milliyet’e bilgi veren köylüler, Terör örgütünün lider kadrosunun daha önce Dargalı bölgesinde görüldüğünü, belirli aralıklarla bu bölgede toplantılar yapıldığını ifade etti.

Bir köylü, “Bir haftadan bu yana Dargalı bölgesindeki hareketlenme İHA’lar tarafından takip ediliyordu. Kampın çevresindeki stratejik tepe ve noktalara yönelik son günlerde yoğun bombalama yapılması dikkatimizi çekmişti. Üç gün önce Dargalı bölgesi üzerinde çok uçak uçtu. Bölge 8 saat süre ile aralıksız bombalandı” diye konuştu.

PKK'lı teröristler Kandil'den kaçıyor! ile ilgili etiketler PKK Kandil Operasyon son durum