Haliç siyaha büründü!

Mavi görüntüsünün siyaha dönmesiyle Türkiye'nin gündemine gelen Haliç, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından açıklanan normale dönüş sürecini tamamlamasına rağmen daha da siyahlaştı. Yağmur suları ve algler nedeniyle bu görüntünün oluştuğunu iddia eden İBB yetkililerine vatandaşlar bir kez daha isyan etti.

Altın Boynuz olarak adlandırılan Haliç, geçtiğimiz ay siyaha bürünmüştü.

Görüntülerin ardından bir anda Türkiye'nin gündemine oturan Haliç'ten Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da harekete geçerek numune almıştı.

İBB ALG PATLAMASI DEMİŞTİ

İBB yetkilileri ise Haliç'in renginin değişmesinin kirlilikten değil yaşanan alg patlamasından olduğunu iddia etmişti. Ayrıca yapılan açıklamada durumun 3 hafta içerisinde düzeleceği ve Haliç'in yeniden mavi sularına kavuşacağı açıklanmıştı.

Yaşanılan bu gelişmelerin ardından Haliç, günler sonra yeniden havadan görüntülendi. Yeni çekilen görüntülerde Haliç'in sularının daha da siyaha büründüğü görüldü.

VATANDAŞLAR KOKU NEDENİYLE İSYAN ETTİ

Havadan çekilen görüntülerde Haliç'in sahil kısımlarının büyük bir bölümünün çamura büründüğü drone kamerasına yansıdı.

Temizlenerek mavi sularına kavuşan Haliç'in yeniden eski günlerine doğru gittiğini ifade eden vatandaşlar, kokudan dolayı oturdukları evde rahatsız olduklarını söylediler. Yeterli temizlik çalışmalarının yapılmadığını ifade eden vatandaşlar, yetkililerden durumu düzeltmelerini istediler.

Haliç siyaha büründü! - Resim : 3

“YATIRIMLARI YAPAMIYORLAR SONRA, ALG OLDU DİYORLAR”

 Haliç'in gün geçtikçe daha da kirlendiğini ifade eden Ergün Saraçoğlu, “Alg olduğu söyleniyor bunlar tamamen yalan, insanları aldatıyorlar. Geldiklerinden beri bir sıkıntı oluyor buralarda hep bir kasvet havası var daha önce biz ailemizle gelip burada oturuyorduk. Yatırımları yapamıyorlar sonra yok alg oldu diyorlar, yok başka bir şey, inanmıyoruz bunlara” dedi.

“GÖRÜYORSUNUZ HALİNİ ÇAMUR BİLDİĞİN LAĞIM KOKUYOR”

30 yıldır Eyüpsultan'da yaşadığını ifade eden Samiye İşçi, “AK Parti döneminde Haliç düzeltildi. Çok temiz berrak su aktı buralardan. Şimdi görüyorsunuz halini, çamur bildiğin lağım kokuyor. Buradan İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne sesleniyorum. Neden bu hale geldi? Temizken berrak akarken neden böyle oldu? Bu hale gelmesi büyük bir acı oldu bizim için” ifadelerini kullandı.

“HALİÇ ESKİDEN İYİYDİ AMA ŞİMDİ LAĞIM KOKUYOR”

Haliç'ten gelen kötü kokulardan dolayı rahatsız olduğunu ifade eden Fatma Çakar, “Haliç eskiden iyiydi ama şimdi lağım kokuyor. Çok kötü bir hal aldı çevresinde oturulacak gibi değil. Oturduğum ev Haliç'in az yukarısında oraya bile kötü kokular geliyor. Kesinlikle temizlenmesi gerekiyor bazı şeyleri siyasete karıştırmamak gerekiyor” diyerek sözlerini tamamladı.

(İHA)

Haliç siyaha büründü! - Resim : 4

Haliç siyaha büründü! ile ilgili etiketler İstanbul İBB İstanbul Büyükşehir Belediyesi haliç alg siyah

Sitene Ekle

GÜNÜN VİDEOSU

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dev posteri 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ne asıldı! "Yine Reis, Yeniden Reis"

Cumhurbaşkanlığı seçiminin sonuçlanmasının ardından bir grup, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ne Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın posterini astı. O anları kameraya alan bir vatandaşın "Yine Reis, Yeniden Reis" sloganları attığı görüldü.