Ekrem İmamoğlu, Fatih'in portresine 6.5 milyon verdi!

Gelen son dakika haberine göre; Ünlü İtalyan ressam Bellini'nin Fatih Sultan Mehmet'i resmettiği meşhur üç orijinal tablosundan biri Londra'da 770 bin İngiliz sterlinine (Yaklaşık 6.5 milyon TL) satıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yaptığı sürpriz açıklamayla tabloyu satın aldığını ve İstanbul'a getireceğini duyurdu.

Gelen son dakika haberine göre; Rönesans döneminde Venedik'te yaşamış İtalyan ressam Gentile Bellini tarafından çizilen Fatih Sultan Mehmet'in portresi İngiltere'de satıldı.

TABLOYU İBB SATIN ALDI!

Tablo, İBB tarafından yaklaşık 6,5 milyon liraya satın alındı.

Sürpriz açıklamayı İmamoğlu, ''Londra'da açık artırma ile satılan, Fatih Sultan Mehmet Han’ın günümüze kadar gelebilmiş üç orijinal portresinden biri olan, İtalyan ressam Gentile Bellini’nin atölyesinden 15. yüzyılda çıktığı tahmin edilen yağlıboya tabloyu İBB olarak satın aldık.'' ifadeleriyle duyurdu.

Ekrem İmamoğlu, Fatih'in portresine 6.5 milyon verdi!
 
TABLONUN HİKAYESİ

Venedikliler ile yapılan İstanbul Anlaşması'nın maddelerinden biri, dönemin en iyi ressamlarından birinin Fatih'in resimlerini yapmak için İstanbul'a gelmesiydi.

Bu görevle Osmanlı başkentine gönderilen Gentile Bellini, 1479-1481 yılları arasında Saray'da ağırlandı. Fatih Sultan Mehmet tablolarının yanında, çeşitli illüstrasyonlar da çizdi.

Ekrem İmamoğlu, Fatih'in portresine 6.5 milyon verdi! - Resim : 2

ŞEHZADELERDEN BİRİ OLABİLECEĞİ DÜŞÜNÜLÜYOR

Satışa çıkarılan bu tablodaki ikinci kişinin kimliği net olarak bilinmiyor. Ancak padişah ile eşit seviyede çizilmiş olmasından üç şehzadeden biri olabileceği görüşü ağırlık kazanıyor. Şehzade Mustafa'nın, Bellini'nin ziyaretinden önce ölmüş olmasının, olası seçenekleri Cem Sultan ve II. Bayezid'e indirdiği yorumu yapılıyor.

Ancak o dönem Bayezid'in resimdeki kişi kadar genç olmaması (32 yaşında), Cem Sultan'ın ise benzerlik noktasındaki eksikliği bir başka senaryo olasılığını da akıllara getiriyor.

Ekrem İmamoğlu, Fatih'in portresine 6.5 milyon verdi! ile ilgili etiketler ressam Fatih Sultan Mehmet Bellini portre
GÜNÜN VİDEOSU

Ermeni spiker, sözde Dağlık Karabağ Cumhuriyeti'nin dağıldığını gözyaşlarıyla duyurdu

Ermeni spiker, sözde Dağlık Karabağ Cumhuriyeti’nin feshedildiğini bildirirken, gözyaşlarını tutamadı. O anlar sosyal medyada gündem oldu.