30 milyon Euro'luk maske dolandırıcılığı!

İlk olarak Çin'de ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan koronavirüs salgınından en çok etkilenen ülkerden olan Fransa'da, internet üzerinden gerçekleştirilmesi planlanan 30 milyon Euro'luk maske dolandırıcılığı, güvenlik güçleri tarafından engellendi.

Fransa İçişleri Bakanı Christophe Castaner, düzenlediği basın toplantısında polis ve jandarma teşkilatlarının tıbbi malzeme kaçakçılığıyla mücadelede gösterdiği çabayı överek 30 milyon Euro değerinde internet üzerinden gerçekleştirilmesi planlanan dolandırıcılığın engellendiğini duyurdu.

HAYALİ MASKE SATIŞIYLA MÜCADELE

Fransa, Covid-19 krizinin başladığı andan bu yana, maske hırsızlığı başta olmak üzere, karaborsa maske satışları ve internet üzerinden satışa sunulan hayali maske satışı yolsuzluklarıyla baş etmeye çalışıyor. Ülke, koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele halindeyken, yapılan ve yapılmaya çalışılan sahtekarlık ve dolandırıcılıkların, kabul edilemeyeceğini söylenen Castaner, "Bu iğrenç sahtekarlık ve dolandırıcılığı kınıyorum" ifadelerini kullandı.

6 MİLYONA YAKIN 'OLMAYAN MASKE' SATACAKLARDI 

Nisan ayı sonunda polis ve jandarma ekipleri tarafından 438 bin maske ele geçirilerek yaklaşık 363 yasal işlemde bulunulduğunu belirten Bakan, gerçekte olmayan 5.7 milyon maskenin internet üzerinden satışının yapılmak üzere tespit edilip engellendiğini açıkladı.

Yeni tip koronavirüs salgınında dezenfektan ve tıbbi maske ihtiyacını fırsata çevirmek isteyenlere karşı dikkatli olunması çağrısında bulunuldu

Fransa'da, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı 26 bin 230'a çıktı. Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, virüs tespit edilen kişi sayısı son 24 saatte 642 artışla 210 bin 86'ya ulaştı.

TEDBİRLER GEVŞETİLECEK

Fransa, Kovid-19 salgını nedeniyle alınan tedbirlerin kademeli olarak gevşetilmesine yönelik ilk adımın 11 Mayıs'ta atılmasına karar vermişti. Buna göre, 11 Mayıs'tan itibaren dolaşım serbest hale gelecek ancak 100 kilometrenin üzerindeki seyahatlere zorunlu hallerde izin verilecek.

Bu tarihten itibaren kreş ve ilkokullar kademeli ve isteğe bağlı olarak açılacak. Ortaokullar salgının etkili olmadığı bölgelerde 18 Mayıs'ta açılacak. Bir sınıfta en fazla 15 öğrenciye izin verilecek. Hijyen kurallarının yanı sıra ortaokullarda maske kullanımı zorunlu olacak.

Ülkede 11 Mayıs'ta kafe ve restoranların dışında iş yerleri, mağazalar, kuaförler, küçük müzeler ve kütüphaneler açılacak. Toplu taşıma araçlarında ve taksilerde maske takmak zorunlu olacak, bu kurala uymayanlara 135 avro para cezası verilecek.

Paris dışındaki kentlerde alışveriş merkezleri de kapılarını açacak.

30 milyon Euro'luk maske dolandırıcılığı! ile ilgili etiketler Fransa Fransız Koronavirüs Korona polis
GÜNÜN VİDEOSU

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın basketbol performansı! Takımını böyle yönlendirdi: Tam bir oyun kurucu

Sporla her zaman yakından ilgili olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sık sık basketbol oynamayı da ihmal etmiyor. AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Varank, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da yer aldığı basketbol maçından görüntüleri paylaştı.