Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çin Devlet Başkanı ile görüştü

Gelen son dakika bilgisine göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile görüştü.

İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Erdoğan-Şi görüşmesinde, Kovid-19 ile mücadelede iş birliği konuları ve ikili ilişkiler ele alındı.

NE OLMUŞTU?

Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan koronavirüs (corona virus) kısa sürede dünyaya yayılarak, binlerce kişinin yaşamını yitirmesine neden oldu. Dünya Sağlık Örgütü’nün ‘pandemi’ (küresel salgın) ilan ettiği koronavirüs Türkiye’de de görülürken, 725 kişi yaşamını yitirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çin Devlet Başkanı ile görüştü

Şİ CİNPİNG KİMDİR?

Şi Cinping (d. 1 Haziran 1953, Pekin), Çinli siyasetçi ve 15 Kasım 2012 itibarı ile Çin devlet başkanı ve Çin Komünist Partisi'nin merkez komitesi genel sekreteridir.

1969-1975 yılları arasında Şaanşi eyaletindeki parti gençlik kollarında görev alan Şi, 1975 ile 1979 yılları arasında Pekin'deki Çinghua Üniversitesi'nin Kimya bölümünü tamamladı. Ülkede parti içi yükselmede en önemli unsurların başında gençlik kollarında görev almanın önemli olduğu belirtiliyor.

1979-1982 yılları arasında merkezi ordu komitesi ofisi sekreterliği yapan Şi, daha sonra 1985 yılına kadar Hıbey eyaleti Cıngding kasabasında parti komitesi yardımcı sekreterliği gibi görevlerde bulundu.Şi, 1985-1988 yılları arasında Çin'in güneyindeki Fucien eyaletinin Şiamın kentinde vali yardımcılığı yaptı ve 1996 yılına kadar Fucien eyaleti parti organlarında çeşitli görevler yürüttü.

1996 ile 2002 yılları arasında Fucien eyaleti parti komitesi sekreter yardımcısı görevini yürüten Şi, 2002-2007 arası Çin'in ana kesimindeki en zengin eyalet olan Cıciang'da parti komitesi sekreterliği yaptı.Şi Cinping, 2007 yılında ise Çin'in ekonomik başkenti Şanghay şehri parti komitesi sekreterliği görevini üstlendi.

2007 yılından bu yana aynı zamanda Politbüro daimi üyesi olan Şi, 2008 yılında da Çin Devlet Başkan Yardımcısı görevine getirildi.7 Kasım'da yapılan 18'inci ÇKP Ulusal Kongresi hazırlık toplantıları sonucu kongrenin genel sekreterliği görevine getirilen Şi, aynı zamanda 18'inci Ulusal Kongrenin merkezi komite üyeliği görevini üstlendi.

Şi, 2009 ve 2011 yıllarında Time 100 listesinde dünyanın en etkili kişilerden biri olarak seçildi. İngiliz bilim dergisi New Statesman tarafından Dünya'nın 50 En Etkili kişisi 2010 yılı anketinde Şi Cinping'i 4. sırada listelemiştir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çin Devlet Başkanı ile görüştü ile ilgili etiketler Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı Erdoğan Koronavirüs Korona Şi Cinping
GÜNÜN VİDEOSU

Hawaii'deki Kilauea Yanardağı'nda patlama! İşte o görüntüler

Hawaii'deki Kilauea Yanardağı'nda patlama meydana geldi. Faaliyete geçen yanardağ helikopter ile böyle görüntülendi...