Soğanın gözleri neden yaşarttığının nedeni çözüldü!

ABD’li bilim insanları, birçoğumuzun bildiği fakat neden olduğunu bilmediği ‘soğanın gözü yaşartması’ olayının sebebini buldular...

ABD’deki Case Western Reserve Üniversitesi’ndeki araştırmacıların yaptıkları araştırmaya göre soğan, mikroplar ve böceklere karşı biyokimyasal savunma mekanizmasını harekete geçirip bir enzim salgılıyor. Bu enzimler, soğandaki sülfitleri parlayıp sülfür okside dönüştürüyor.

Sülfür oksit, kısa sürede uçucu bir hal alıyor ve havada hızla yayılan bu gaz, göze ulaştıktan sonra yakıcı bir asit haline dönüşüyor. Bunun sonucunda da göz kanalları tıkanmış oluyor.

dfsssssss

Fakat uzmanlar, soğan doğrarken gözlerin yaşarmasına sebep olarak bu kimyasal bileşimi göstermiyorlar. Gazın gözyaşıyla tepkimeye girmesi sonucunda sülfürik asit oluşuyor. Sülfürik asidin gözü tahril etmesiyle göz, içindeki ve dışarıdan gelen yabancı maddeleri temizleyebilmek adına gözyaşı salgılamaya başlıyor.

Soğanın gözleri neden yaşarttığının nedeni çözüldü! ile ilgili etiketler soğan gözleri neden yaşartır
GÜNÜN VİDEOSU

İETT otobüsünde yangın çıktı: Yanan otobüsü elinde yangın tüpü varken üfleyerek söndürmeye çalıştı

İstanbul Kağıthane'de İETT'ye bağlı halk otobüsünün motor kısmında yangın çıktı. Aracın şoförü yangını üfleyerek söndürmeye çalışınca ortaya ilginç bir manzara çıktı. İşte o anlar...