Skandal savcıya UCM'den Mavi Marmara talimatı!

Hollanda'nın Lahey kentinde bulunan Uluslararası Ceza Mahkemesi, İsrail'in Mayıs 2010'da Mavi Marmara gemisine yaptığı ve 10 Türk vatandaşının öldüğü saldırıyla ilgili olarak dava açılıp açılmayacağı konusunun incelenmesi yolunda ikinci kez talimat verdi. UCM'nin ilk talimatına savcı "yeteri kadar vahim değil" diyerek takipsizlik kararı vermişti.

Gazze yönelik ambargoyu delmek için Türkiye’den yola çıkan Mavi Marmara gemisine İsrail ordusu tarafından yapılan saldırıda 10 Türk vatandaşı şehit olmuştu.

Savcı Fatou Bensouda, 2014 yılında İsrail’in saldırılarının “yeteri kadar vahim olmadığı” gerekçesiyle Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin talebine takipsizlik kararı vermişti.

2017 yılında mahkemenin talebine karşı kararında direnen Bensouda’nın 2 Aralık 2019 tarihine kadar yeni mütalaasını açıklaması bekleniyor.

Türkiye ve İsrail, Tel Aviv yönetiminin ölen Türk vatandaşlarına tazminat ödemesi konusunda anlaşmaya varmıştı.

Mutabakat kapsamında İsrail, saldırıda yakınlarını kaybeden ailelere tazminat olarak 20 milyon dolar ödeme yapacaktı.

Skandal savcıya UCM'den Mavi Marmara talimatı! ile ilgili etiketler İsrail Türk Gazze Marmara
GÜNÜN VİDEOSU

Seçim gününü kana bulayacaklardı! MİT ve Emniyet'ten DEAŞ operasyonu: Teröristler yakalandı...

28 Mayıs’ta gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde eylem hazırlığında oldukları tespit edilen 6 DEAŞ Terör Örgütü üyesi MİT ve Konya Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin operasyonuyla yakalandı.